• facebook
 • rss
 • Pytania o prawdę

  Klaudia Cwołek

  dodane 01.10.2014 16:44

  Wykład inauguracyjny na Politechnice Śląskiej wygłosił abp Wiktor Skworc.

  Dziś w auli w Centrum Edukacyjno-Kongresowego rektor uczelni prof. Andrzej Karbownik zainaugurował 70. rok akademicki najstarszej  uczelni technicznej w województwie śląskim.  

  Zaproszony do wygłoszenia wykładu abp Wiktor Skworc mówił o poszukiwaniu i różnych koncepcjach prawdy.

  - Nie tylko Piłat pytał „cóż to jest prawda”. Pytało o to wielu myślicieli i chciało by się powiedzieć, że niestety, udzielało różne odpowiedzi - mówił metropolita katowicki.

  Rozważając zagadnienie prawdy przedstawił różne jej koncepcje, wychodząc od klasycznej, czyli prawdy logicznej, która polega na zgodności myśli z rzeczami (veritas est adaequatio intellectus et rei).

  Wyraził przy tym przekonanie, że pozwala ona zachować łączność z obiektywną rzeczywistością. Pod koniec wykładu abp Wiktor Skworc mówił o potrzebie przekonania o istnieniu Boga.

  - Pozostaje mi życzyć całej społeczności akademickiej - profesorom i studentom - abyście z nieustającą pasją poszukiwali prawdy, zarówno o tym, co najważniejsze, jak i o tym, co po prostu ważne. Co stanowi przedmiot państwa badań i studiów - powiedział.

  Podczas uroczystości studenci, którzy w procesie rekrutacji osiągnęli najlepsze wyniki złożyli ślubowanie i odebrali indeksy. Wręczono też odznaczenia i wyróżnienia. Dyplom honorowego profesora Politechniki Śląskiej otrzymał prof. Jerzy Suwiński z Wydziału Chemicznego.

  W rozpoczynającym się roku akademickim na 50 kierunkach i 15 wydziałach Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu studiować będzie ok. 26 tys. studentów, z czego ok. 6 tys. na I roku.

  Po inauguracji odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanego kampusu przy ul. Akademickiej i boiska piłkarskiego na terenie miasteczka studenckiego, obok Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”.

  Więcej o tych inwestycjach TUTAJ.

  Inauguracja nowego roku akademickiego   Inauguracja nowego roku akademickiego Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół