• facebook
 • rss
 • Wiadomo, kto podpalił świątynię

  sz

  dodane 22.09.2014 14:03

  Policja ustaliła sprawców pożaru, w którym spłonął zabytkowy drewniany kościół ewangelicko-augsburski w Bobrku. To 13-letni Mateusz i jego o trzy lata młodszy kolega Michał.

  Celem chłopców nie było podpalenie kościoła, jednak teraz starszemu z nich, który już wcześniej wpadł w konflikt z prawem, grozi umieszczenie w ośrodku wychowawczym. – Nie chcę, żeby chłopcy uniknęli kary – zapewnia ks. Jan Kurko, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach, do której należy spalony kościół. – To byłoby aspołeczne i niweczyłoby pracę policji. Chcę, żeby ta kara przyniosła jak najlepszy efekt – tłumaczy.

  Alternatywą dla poprawczaka miałyby być obowiązkowe zajęcia z bytomskimi streetworkerami animujących dzieci i młodzież w ich podwórkowym środowisku. Grupa z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego działa również przy pomocy jednej z bytomskich parafii rzymskokatolickich.

  Straż Pożarna została powiadomiona o pożarze wieczorem 23 lipca. Do zaprószenia ognia doszło wewnątrz budynku. Chłopcy bawili się zapałkami, prawdopodobnie chcieli palić papierosy. Od płomienia zajęła się najpierw firanka, a po niej cała konstrukcja.

  Spalony kościół nie nadaje się do dalszego użytkowania, choć od kilku lat i tak był nieczynny z powodu znikomej liczby parafian oraz ciągłej dewastacji budynku. Ks. Kurko ocenia, że jego odbudowa kosztowałaby około miliona złotych. Dotąd od dłuższego czasu opóźniane z powodów formalnych przeniesienie świątyni do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie w obecnej sytuacji ma zostać przyśpieszone.

  Więcej o pożarze TUTAJ i TUTAJ.

  Wnętrze zabytkowego kościoła dzień po pożarze. Spłonęły ściana frontowa, dach, dwa magazyny w części chóru oraz wieża, którą strażacy musieli rozebrać Wnętrze zabytkowego kościoła dzień po pożarze. Spłonęły ściana frontowa, dach, dwa magazyny w części chóru oraz wieża, którą strażacy musieli rozebrać Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół