• facebook
 • rss
 • Królowie szli z mażoretkami

  Szymon Zmarlicki

  dodane 07.09.2014 17:58

  Trzeciego dnia święta Gwarków ulicami Tarnowskich Gór przeszedł historyczny pochód. To jedyne miejsce, gdzie Jan III Sobieski spotyka obecnego burmistrza miasta, a za nimi jadą stare motocykle.

  Pochód wyruszył spod jednostki wojskowej przy ulicy Opatowickiej w Tarnowskich Górach. Na trasie przemarszu jak co roku gromadziły się tłumy mieszkańców i gości, by zobaczyć niezwykłe postacie pojawiające się w tym miejscu tylko jednego dnia niczym zjawy powracające na krótką chwilę z zaświatów.

  W pierwszej, historycznej części pochodu szli m.in. gwarkowie oraz Chłop Rybka, który według legendy odnalazł podczas orania pola pierwszą bryłkę srebrnego kruszcu wydobywanego później na tych terenach. W części regionalnej prezentowały się orkiestry dęte i grupy Tarnogórskiego Centrum Kultury. Pod koniec pochodu szły dzieci i młodzież z tarnogórskich szkół, a za nimi jechały stare samochody, motocykle oraz pojazdy wojskowe i strażackie. Większość uczestników przebrana była w stroje z epoki właściwe odgrywanym postaciom. Łącznie w pochodzie szło ok. 2000 osób.

  W tym roku organizatorzy postanowili włączyć się w ogólnopolską akcję promowania krajowych jabłek. Wzdłuż trasy pochodu idący w nim uczestnicy rozdali widzom prawie dwie tony tych owoców.

  Metą pochodu był plac Wolności. Równocześnie na tarnogórskim rynku odbywał się pokaz sprzętu wojskowego. Listę postaci i grup idących w przemarszu można znaleźć w scenariuszu imprezy.

  Więcej o historycznych strojach opowiada w wywiadzie dla nas Alicja Kosiba-Lesiak, autorka opracowania o dawnych śląskich ubiorach - do przeczytania w papierowym "Gościu Gliwickim" nr 36 lub TUTAJ.

  Wbrew pozorom to nie zdjęcie z Ukrainy czy Iraku, ale z centrum Tarnowskich Gór, a huki wystrzałów pochodziły z broni czarnoprochowej bractw strzeleckich Wbrew pozorom to nie zdjęcie z Ukrainy czy Iraku, ale z centrum Tarnowskich Gór, a huki wystrzałów pochodziły z broni czarnoprochowej bractw strzeleckich Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół