• facebook
 • rss
 • Modlitwa o pokój i pojednanie

  Szymon Zmarlicki

  dodane 31.08.2014 18:08

  W gliwickiej katedrze Eucharystię sprawowali hierarchowie z Polski i Niemiec.

  Mszę św. w intencji pokoju i pojednania w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej sprawowali w trzech językach – polskim, niemieckim i po łacinie – przewodniczący konferencji episkopatów Polski i Niemiec – abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx. Koncelebrowali ją m.in. bp Wolfgang Ipolt z Görlitz, abp Wiktor Skworc, abp Damian Zimoń oraz biskupi Jan Kopiec, Jan Wieczorek i Gerard Kusz. W Eucharystii uczestniczyli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

  – Nasze pokolenie zmaga się bezustannie z pamięcią i rozliczaniem z relacji, w których II wojna światowa odegrała szczególną rolę – przypominał na rozpoczęcie Mszy biskup gliwicki Jan Kopiec. – Jedna z iskier, z której rozgorzał płomień wojny, zaprószona została przez ludzką złość i niedojrzałość właśnie tutaj, w Gliwicach. Otwarte konflikty trwające aktualnie w różnych częściach Europy i świata jeszcze bardziej nas zobowiązują do gorącej prośby o pokój.

  – Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Cieszę się, że w tym dniu mogę być z wami! – rozpoczął homilię po polsku kard. Reinhard Marx. Wcześniej fragment Ewangelii przypomniał osiem błogosławieństw. Dalszą część kazania tłumaczył z języka niemieckiego bp Kopiec. – Pytam się często mnie samego, który urodził się po wojnie, jak to było możliwe, że w kraju o tradycji chrześcijańskiej, gdzie zdecydowana większość ludzi była ochrzczona, w którym znane jest 10 przykazań, nauka Jezusa, znalazło się miejsce przemocy i było źródłem morderczej wojny – przyznał. – To nie jest prawdą, że z biegiem czasu maleje przestrach. Ten przestrach rośnie, jeśli nie znajdzie się odpowiedz na pytanie dlaczego tak ważne jest to dzisiejsze wspomnienie, jako obowiązek dla nas wszystkich: by nie zapomnieć o tym wielkim zadaniu Kościoła, by wystąpić jako uzdrowienie dla wszystkich ludzi, być zaproszeniem dla wszystkich narodowości i pielgrzymować, by dać świadectwo jedności dla całej ludzkości.

  – Dotknięci stoimy przed tą rzeczywistością, że podczas wojny Kościół niemiecki nie potępił tego aktu agresji. Przebaczenie w duchu Ewangelii nie jest obowiązkiem Kościoła, ale jest jego wielkim wyzwaniem – podkreślał kard. Marx. – Kościoły nie mogą być przeciwieństwem narodów, nie wolno być narzędziem selekcjonowania. Kościół musi być budowniczym mostów pojednania i niosącym pokój.

  Wspominając ofiarę II wojny światowej, w wezwaniach modlitwy wiernych połączonych z rozważaniami na podstawie myśli św. Jana Pawła II, wierni prosili o pokój, pojednanie i sprawiedliwość dla Europy i świata. Po Mszy św. obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej przeniosły się pod Radiostację Gliwicką, gdzie 31 sierpnia 1939 r. niemieccy żołnierze dokonali prowokacji.

  Czytaj także:

  Wspólna modlitwa przedstawicieli Kościołów polskiego i niemieckiego   Wspólna modlitwa przedstawicieli Kościołów polskiego i niemieckiego Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół