• facebook
 • rss
 • Dziewięć przedsięwzięć z budżetu obywatelskiego

  PAP

  dodane 14.08.2014 12:12

  Dziewięć inwestycji i remontów zostanie zrealizowanych w 2015 roku w Gliwicach z budżetu obywatelskiego - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gliwicach. W przyszłym roku miasto wyda ok. 1,5 mln zł, w tym m.in. na siłownie pod chmurką.

  W tym roku, jak powiedział rzecznik Urzędu Miejskiego Marek Jarzębowski PAP w środę, mieszkańcy mogli zdecydować na co wydać 2,5 mln zł. W wyniku przeprowadzonego sondażu wybrano ostatecznie 5 z 37 inwestycji i 4 z 11 zadań remontowych na kwotę blisko 1,5 mln zł. Pozostałe projekty nie zyskały wystarczającego poparcia (zdecydowała m.in. liczba oddanych głosów).

  Wśród projektów inwestycyjnych największe poparcie otrzymały: budowa kilku siłowni na wolnym powietrzu, doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej na osiedlu Brzezinka, czy modernizacja skweru przy ul. Derkacza wraz z budową stolików szachowych, placu zabaw i elementów małej architektury.

  Łączny przewidywany koszt realizacji pięciu wybranych przez mieszkańców inwestycji wyniesie ok. 705 tys. zł.

  W przyszłym roku zrealizowane zostaną również cztery zadania remontowe o łącznym koszcie ok. 753 tys. zł. Mieszkańcy zdecydowali, by m.in. zrewitalizować łąki nad rzeką Ostropką wzdłuż ul. Słowackiego, wyremontować boiska na osiedlu Wójtowa Wieś, przeprowadzić prace remontowo-modernizacyjne w pobliżu Przedszkola Miejskiego nr 28 (wykonać remont chodników, ogrodzenia, zamontować pochylnię dla osób niepełnosprawnych).

  W ponad 180-tysięcznych Gliwicach budżet obywatelski jest realizowany po raz drugi. W ubiegłorocznym sondażu udział wzięło 1 tys. mieszkańców, w tym roku ponad 5 tys.

  Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski zwany też partycypacyjnym, był w 2011 r. Sopot. W woj. śląskim coraz więcej miast wprowadza możliwość wskazywania bezpośrednio przez mieszkańców celów, na jakie zostanie przeznaczona część pieniędzy z miejskiej kasy. W stolicy regionu Katowicach do rozdysponowania będzie 10 mln zł, w Częstochowie - ponad 5,7 mln zł, w Tychach i Dąbrowie Górniczej po 5 mln zł.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół