• facebook
 • rss
 • Długo wyczekiwane otwarcie

  Szymon Zmarlicki

  dodane 08.08.2014 20:41

  Nowoczesna droga połączyła centrum Zabrza z granicą miasta Gliwice. Dzięki inwestycji za kwotę ponad 184 milionów złotych zyskają kierowcy, miasto i środowisko.

  Prawie trzy kilometry nowego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej z Zabrza do Gliwic zostały dzisiaj oficjalnie otwarte. Dwujezdniowa droga o trzech pasach ruchu w każdym kierunku przebiega od węzła z Rondem Sybiraków do węzła Roosevelta (odcinek Z3) i od węzła Roosevelta do granicy z miastem Gliwice (Z4).

  Planowana długość całej DTŚ łączącej Katowice z Gliwicami to ponad 31 kilometrów. Obecnie przebiega przez pięć miast Górnego Śląska, a do dokończenia inwestycji brakuje jeszcze dwóch gliwickich odcinków o łącznej długości niecałych 8,5 kilometra.

  – Mamy wreszcie naszą DTŚ-kę skończoną! – cieszyła się prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Było niełatwo, ale w Zabrzu poszło nam całkiem dobrze, mimo skomplikowanej inżynierii finansowej – mówiła.

  – To kolejny kamień milowy, choć mamy w pamięci 30 lat budowy DTŚ – zaznaczył w swoim przemówieniu marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła. – Pomimo skomplikowanych warunków, budowa w Zabrzu przebiegała dość „cicho”. Z naszymi sąsiadami jest znacznie trudniej – przyznał, nawiązując do niedawno rozwiązanego problemu finansowania odcinka G2 (więcej o porozumieniu przeczytasz TUTAJ).

  Kilkuset rowerzystów przejechało nowym odcinkiem w otwierającym go rajdzie Kilkuset rowerzystów przejechało nowym odcinkiem w otwierającym go rajdzie Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  Po oficjalnych wystąpieniach i błogosławieństwie, którego udzielił proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu ks. Józef Dorosz, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi otwierające odcinek. Zanim na nowej drodze pojawiły się samochody, drogą przemknęło ponad sześciuset rowerzystów – starszych i młodszych, profesjonalistów i amatorów. Okolicznościowy rajd zatoczył pętlę i pokonał trasę w obu kierunkach.

  Po zakończonym przejeździe uczestnicy spotkali się na pikniku rowerowym pod halą MOSIR-u. Ruch dla samochodów został wprowadzony wieczorem około godziny 20. po uprzątnięciu nawierzchni i przygotowaniu drogi do ruchu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół