• facebook
 • rss
 • Wykuwali chleb

  Szymon Zmarlicki

  dodane 28.07.2014 18:26

  W ubiegłą niedzielę 27 lipca mieszkańcy Strzebinia uczestniczyli w piątej edycji Święta Chleba.

  W wielkim namiocie zainstalowanym na terenie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej znajdowała się scena, na której Remigiusz Rączka („Rączka Gotuje”) oraz Maria Ożga („Księgowa w kuchni”) prezentowali kulinarne show. Przed zgromadzaną publicznością popisywali się przygotowywaniem potraw z chleba, m.in. zupy chlebowej.

  Wcześniej miejscowy nowy proboszcz ks. Sebastian Marecki pobłogosławił bochenek chleba.

  – Jestem tu dzisiaj ja, ale to zasługa mojego poprzednika, którego wszyscy nosimy w sercach – zaznaczył, wspominając niedawno zmarłego ks. Klaudiusza Kłaczkę. Zaraz potem powrócił na probostwo. – Teraz nasz nowy ksiądz proboszcz ma dużo obowiązków, więc jest usprawiedliwiony, ale za rok zostanie z nami do końca! – krzyczał za nim wodzirej.

  Kowal demonstrował proces produkcji podkowy Kowal demonstrował proces produkcji podkowy Szymon Zmarlicki /Foto Gość Wokół namiotu chętni mogli zapoznać się z tradycyjnym procesem produkcji podkowy, który na rozżarzonym palenisku w pełnym słońcu prezentował kowal, a także podziwiać wystawy rękodzielników Spichlerza Górnego Śląska oraz wyroby gości z Bułgarii. Był też finał konkursu Tradycyjny Chleb z Domowego Pieca i możliwość spróbowania własnych sił w pieczeniu kształtnych bochenków.

  Wcześniej Ochotnicza Straż Pożarna w Strzebiniu świętowała 90-lecie swojego istnienia. Po przekazaniu nowego sztandaru, strażacy przemaszerowali na uroczystą Mszę św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w samo południe. Równolegle do imprez w ramach Święta Chleba, jubileusz był obchodzony przy dźwiękach austriackiej Orkiestry Dętej z Kraubath oraz biesiady góralskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół