• facebook
 • rss
 • Radość współpracy w Kościele

  mf

  dodane 29.06.2014 21:10

  W uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów diecezji gliwickiej i katedry, modlono się w niej szczególnie za księży obchodzących jubileusz 50, 55 i 60 lat kapłaństwa.

  Eucharystii w gliwickiej katedrze 29 czerwca przewodniczył bp Jan Kopiec. Razem z nim przy ołtarzu modlili się bp Gerard Kusz i wielu księży. Wśród nich jubilaci obchodzący 60-lecie kapłaństwa: ks. Franciszek Czernik, ks. Ludwik Konieczny, ks. Hubert Kowol i ks. Wiktor Pielesz oraz świętujący 55-lecie kapłaństwa: ks. Hubert Nalewaja i ks. Zygmunt Trocha, modlono się też za nieobecnych jubilatów – ks. Herberta Jeziorskiego obchodzącego 55. rocznicę święceń i ks. Klaudiusza Koźmickiego, który obchodzi 50. rocznicę święceń.

  Bp Jan Kopiec przypomniał, że Kościół przeżywa tego dnia swoje święto, wspólnoty zbudowanej na posłannictwie dwóch apostołów Piotra i Pawła, dwóch filarów naszej wiary. – Z różnymi doświadczeniami szli przez świat. Jezus wybrał ich dla pełnienia Jego dzieła. Ich drogi się splotły i przyniosły obfity plon – powiedział biskup gliwicki.

  Zauważył, że kościoły, którym patronują ci dwaj apostołowie, jak gliwicka katedra, są znakiem żywotności tego orędzie, które Pan im zlecił. – Jedynie ono jest w stanie ratować świat zmurszeniem, skarłowaceniem, nawet degeneracją. Jednak najwspanialsze mury byłyby niczym, gdyby nie ludzie, którzy potrafią tchnąć w nie to, co żyje, wzrasta i wydaje dobre owoce – dodał.

  Składając życzenia księżom jubilatom i dziękując za ich pracę, stwierdził, że charyzmat kapłańskiej posługi najlepiej wyraża się w umiejętności współdziałania. – Żaden kapłan nie bierze sobie tej godności sam dla siebie, ale dzięki wspólnocie, która go uskrzydla i wskazuje mu kierunki działania. Umiejętność współpracy polega na zostawieniu na boku swoich własnych tylko względów, a odczytaniu charyzmatu całej wspólnoty Kościoła. Jeżeli jako Kościół mamy w tym świecie być znakiem odniesienia – zwłaszcza dla ludzi niewierzących, chwiejących się, poszukujących – to musimy odnaleźć tę radość współpracy w Kościele – podkreślił.

  Przy ołtarzu w gliwickiej katedrze biskupi Jan Kopiec i Gerard Kusz oraz księża obchodzący 60. i 55 rocznicę kapłanstwa   Przy ołtarzu w gliwickiej katedrze biskupi Jan Kopiec i Gerard Kusz oraz księża obchodzący 60. i 55 rocznicę kapłanstwa Mira Fiutak / GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół