• facebook
 • rss
 • Nie musisz jechać daleko, by być na Camino

  Ks. Grzegorz Lepiorz

  dodane 18.06.2014 13:49

  W naszym kraju zostały wytyczone polskie Drogi św. Jakuba. Wielu pątników, którzy z różnych przyczyn nie mogą udać się do Hiszpanii, pielgrzymuje tutaj, by doświadczyć ducha Camino, czyli Drogi.

  Jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na świecie jest Santiago de Compostela w Hiszpanii. Znajdują się tam relikwie św. Jakuba Apostoła, jednego z najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa. Od wielu wieków pielgrzymowali tam ludzie z całej Europy, by czynić pokutę, dziękować i prosić o wstawiennictwo. Wśród pątników nie brakowało również Polaków. I w dzisiejszych czasach jest wielu, którzy pielgrzymują tam pieszo ze swymi sprawami, ale też intencjami swych rodzin czy wspólnot. Również i z naszej diecezji udają się pielgrzymi do grobu św. Jakuba. Wśród grona kilku osób powstał pomysł, by wszystkich miłośników Jakubowej Drogi (którzy byli na szlaku, interesują się nim itd.) połączyć ze sobą w ciekawym przedsięwzięciu.

  Na terenie naszej ojczyzny zostały wytyczone polskie Drogi św. Jakuba (np. Małopolska Droga z Sandomierza do Krakowa). Wielu pątników, którzy z różnych przyczyn nie mogą udać się do Hiszpanii, pielgrzymuje po Polsce, by doświadczyć ducha Camino - Drogi. Główny szlak pielgrzymkowy który biegnie przez nasz kraj nosi nazwę Via Regia czyli Droga Królewska. Łączy Korczowę ze Zgorzelcem. Mamy to szczęście, że częściowo przebiega również przez teren naszej diecezji gliwickiej. Stąd zrodził się pomysł, by i nasz odcinek szlaku, który prowadzi m. in. przez Repty, Zbrosławice, Łubie, Toszek w odpowiedni sposób rozpropagować, wypromować i zadbać o niego. By dla każdego pielgrzyma, który będzie przechodził przez tereny naszej diecezji, był namiastką Camino de Santiago.

  Zapraszamy wszystkich miłośników Drogi św. Jakuba z naszej diecezji na spotkanie w środę 25 czerwca o godzinie 19.00. Spotkanie odbędzie się w parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu Helence. Szczegółowe informacje – e-mail: grzegorz.lepiorz@wp.pl, tel. 507 225 300.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół