• facebook
 • rss
 • Muzyka w Starym Opactwie

  kc

  dodane 23.05.2014 21:40

  W niedzielę rozpoczyna się 19. edycja znanego festiwalu w Rudach.

  - Gromadzimy się na muzycznych spotkaniach w bazylice rudzkiej, bo istnieje muzyka oraz istnieją Rudy ze swoją cysterską przepiękną historią, zatrzymaną w sanktuarium Matki Boskiej Pokornej – wyjaśnia ideę festiwalu ks. Bogdan Kicinger, jej organizator.

  Kolejna edycja „Muzyki w Starym Opactwie” rozpocznie się 25 maja o 17.00 tradycyjnym koncertem dyplomantów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Festiwal z udziałem zaproszonych artystów potrwa jak zwykle do października. Jego charakter polega na łączeniu wiary z muzyką, artyzmu z szacunkiem dla sacrum. To nie tylko możliwość zapoznania się z cennymi dziełami muzyki religijnej, ale możliwość refleksji i modlitwy w pięknym wnętrzu pocysterskiego kościoła.

  – Koncerty nawiązywać będą do wielkich tradycji rudzkiego opactwa, szczególnie do kultury liturgii i jej służebnicy – muzyki – zapowiada ks. B. Kicinger. Przypomina przy tym, że sanktuarium rudzkie i jego otoczenie inspiruje także do powstawania nowych dzieł. Największym z nich jest „Oratorium Rudzkie”, którego prawykonanie odbyło się w rudzkiej bazylice 23 października 2011 roku.

  Terminy koncertów i wykonawcy: 25 maja – dyplomanci DSO II stopnia i SMK w Gliwicach, 29 czerwca – Katarzyna Mazurek – organy (Gliwice), 27 lipca – Mariola Brzoska – organy (Zawada Książęca, Gliwice), 31 sierpnia – Brygida Tomala – organy (Babice, Katowice), 28 września – Zuzana Zahradniková – organy (Rużomberok, Słowacja), 19 października – Chór i zespół instrumentalny parafii świętej Anny w Babicach, kwartet smyczkowy „Altra volta”, Klaudia Romek – sopran i Brygida Tomala – pozytyw.

  Koncerty rozpoczynają się o 17.00. Wcześniej, o 16.00, w bazylice sprawowana jest Msza św.                    


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół