• facebook
 • rss
 • Czekają nas podtopienia?

  Joanna Juroszek

  dodane 14.05.2014 13:15

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia o dużym prawdopodobieństwie intensywnych opadów deszczu w naszym województwie. Lać ma od godz. 18 w środę do 6 rano w piątek.

  Jak poinformował nas sekretariat Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dyrektorzy wydziału pojechali dziś na oględziny najbardziej zagrożonych miejsc.

  Andrzej Siudy, kierownik Zbiornika Zaporowego w Goczałkowicach, w rozmowie z „Gościem Katowickim” wyjaśniał, że zbiorniki są gotowe na przejęcie dużej fali powodziowej. W jego ocenie, póki co, powódź nam nie grozi. – Obserwujemy, co się będzie działo. Teraz w Goczałkowicach jest objętość rezerwy powodziowej 68 mln metrów sześc. – dużo więcej niż powinno być o tej porze roku. To objętość większa niż cała powódź z 1997 roku. Czekamy, co będzie, jesteśmy przygotowani na duże wezbranie. Nie każde kończy się jednak powodzią – zaznaczył.

  W gotowości jest też miasto Katowice. Podczas porannej narady służb, zwołanej przez prezydenta Piotra Uszoka, rozmawiano o przygotowaniu na przyjęcie dużej ilości opadów. – Służby w ostatnich dniach sprawdzały przepustowość kanałów i sprawność pomp w miejscach najbardziej newralgicznych. Kontrolowana była także gotowość jednostek. Służby (Straż Pożarna, Straż Miejska oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego) są gotowe, żeby reagować – mówił nam Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu.

  Podtopienia w Katowicach mogą wystąpić pod przejazdami kolejowymi oraz na niżej położonych skrzyżowaniach. W tych miejscach w ciągu najbliższej doby prowadzony będzie szczególny monitoring.

  Dokładną prognozę pogody znaleźć można na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Podobne prognozy przewiduje się w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz części lubelskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Scott
   14.05.2014 17:19
   Raczej nieco dłużej... http://www.windguru.cz/int/index.php?sc=3623&sty=m_menu
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół