• facebook
 • rss
 • O, sole mio - jubileusz kamiliański trwa

  Klaudia Cwołek

  dodane 07.05.2014 13:06

  Koncert w filharmonii za nami. Wkrótce spotkanie Kamili i Kamilów i rozdanie konkursowych nagród.

  W Filharmonii Zabrzańskiej 6 maja odbył się koncert z okazji obchodzonej w tym roku 400. rocznicy śmierci św. Kamila de Lellis (14 lipca 1614 r.). Jest on patronem chorych i cierpiących, miasta Zabrza, jednej z parafii i oczywiście zakonu kamilianów, który w Zabrzu prowadzi kilka dzieł. O. Wojciech Węglicki, proboszcz parafii kamiliańskiej zaprosił parafian, ważne osobistości życia publicznego i przyjaciół, którzy mieli okazję wysłuchać muzyki włoskiej, z ojczyzny św. Kamila. Usłyszeliśmy wybrane fragmenty operowe i pieśni neapolitańskie.

  Dla gości wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego oraz soliści: Ewelina Szybilska – sopran, Łukasz Gaj i Adam Sobierajski – tenorzy.

  – To piękny koncert, taki nastrojowy. Wzbudzający troszkę może refleksji, ale też uśmiechu i radości. Tak chciałem, żeby ten koncert, zadedykowany św. Kamilowi miał taki wymiar. Żeby pomieszać tutaj wszystkie epoki, wszystkie dźwięki i żeby przede wszystkim śpiewało serce. Bo to jest najważniejsze – mówił o. Wojciech Węglicki.

  Koncert w filharmonii to tylko jeden z punktów kamiliańskich obchodów jubileuszowych. Już wkrótce, w niedzielę 25 maja w kościele św. Kamila odbędzie się spotkanie mieszkańców Zabrza, którzy noszą imię Kamil lub Kamila. Jest to dzień urodzin świętego. Eucharystia będzie odprawiona o 12.15. Tego samego dnia na Mszy o 11.00 będzie miało miejsce rozdanie nagród w konkursie, poświęconemu życiu i misji św. Kamila pt. "Więcej serca w twoich dłoniach, Bracie", nad którym honorowy patronat objął o. Arkadiusz Nowak, prowincjał kamilianów w Polsce. Organizatorem konkursu dla uczniów szkół zabrzańskich jest parafia św. Kamila.

  Z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej soliści: Adam Sobierajski, Ewelina Szybilska, Łukasz Gaj i dyrygent Sławomir Chrzanowski   Z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej soliści: Adam Sobierajski, Ewelina Szybilska, Łukasz Gaj i dyrygent Sławomir Chrzanowski Klaudia Cwołek /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół