• facebook
 • rss
 • Zostań z nami! – przypominają ze sceny

  Mira Fiutak

  dodane 26.04.2014 17:17

  Na tytuł spektaklu wybrali zawołanie, które towarzyszyło każdej kończącej się pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny. I nabrało nowej aktualności.

  Teatr Karola z Gliwic przygotował z okazji kanonizacji nową premierę, spektakl „Zostań z nami!”. Po teksty Karola Wojtyły i Jana Pawła II sięgają nie po raz pierwszy. Wiele razy też opowiadali już o jego życiu i pontyfikacie. Bo teatr powstał z wdzięczności dla ojca świętego i z fascynacji teatrem słowa, na wzór Teatru Rapsodycznego, z którym w młodości był związany.

  – To na pewno szczególny spektakl – mówi Agata Wieczorek, która stworzyła teatr, a dziś prowadzi go razem z Maciejem Omylakiem. – Sam tytuł wskazuje na to, o co nam chodzi. Żeby Jan Paweł II był w naszych sercach i naszych sumieniach. Żebyśmy żyli jego nauczaniem, tym, co mówił i jaki był. I potrafili nieść dalej ten świat wartości, bo Jan Paweł II był świadkiem Chrystusa, świadkiem nadziei, wiary, człowieczeństwa. Chodzi o to, żeby ci, którzy będą przychodzili na spektakl pokochali jego nauczanie i uczynili je swoim – dodaje.

  Spektakl, według scenariusza i w reżyserii Agaty Wieczorek i Macieja Omylaka, przypomina słowa Jana Pawła II – we fragmentach jego przemówień, w poezji. Starają się też językiem teatralnym opowiedzieć o jego życiu, zatrzymując się w szczególnych, ważnych momentach. Tych, które rozgrywały się na oczach milionów i tych za zamkniętymi drzwiami, których świadkami było zaledwie kilka najbliższych osób.

  – To trudne, bo ludzie, z którymi tworzymy ten teatr są coraz młodsi. Jana Pawła II znają głównie z opowiadań swoich rodziców i dziadków – mówi Agata Wieczorek. Obecnie w składzie zespołu są głównie licealiści. – Dla nich od siebie mówienie o Janie Pawle II jest trudne. Myślę, że poprzez przygotowanie tych spektakli sami wiele się uczą – dodaje. Spektaklowi towarzyszy muzyka Mateusza Franke, z finałową piosenką autorstwa Macieja Omylaka.

  Najnowszy spektakl Teatru Karola można zobaczyć dzisiaj, 26 kwietnia o godz. 19.00 drewnianym kościele Wniebowzięcia NMP (przy ul. Kozielskiej). Natomiast jutro, 27 kwietnia o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (obok katedry). Wstęp wolny.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół