• facebook
 • rss
 • Najważniejszą encykliką było jego życie

  Mira Fiutak

  dodane 25.04.2014 23:47

  Przy krzyżu papieskim w Zabrzu odbył się koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Na zakończenie trwających w mieście przez cały kwiecień Dni Papieskich.

  Wieczorem, 25 kwietnia, w koncercie pieśni sakralnych wystąpili soliści Alicja Majewska i Marek Bałata oraz chór "Resonans con tutti”. Towarzyszyli im kompozytor i pianista Włodzimierz Korcz wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Zaśpiewali utwory do słów wielu autorów, również tekstów Jana Pawła II, z muzyką Włodzimierza Korcza.

  – Pieśni sakralne są adresowane do głębszych pokładów ludzkiej wrażliwości. Do tych z państwa, którzy starają się zgłębić niezgłębione, zrozumieć niepojęte. I ciągle wierzą, że dobro, szlachetność to hasła, które mają ogromną wartość – powiedziała na rozpoczęcia koncertu Alicja Majewska.

  Muzycy wystąpili na scenie ustawionej obok kościoła św. Wojciecha, przy którym stoi krzyż papieski przeniesiony z gliwickiego lotniska, z ołtarza przygotowanego na wizytę Jana Pawła II w 1999 roku. – Przy tym krzyżu dziękowaliśmy za dar jego życia, modliliśmy się o beatyfikację Jana Pawła II. Potem przez wstawiennictwo błogosławionego, a już za 48 godzin będziemy się modlić przez wstawiennictwo świętego Jana Pawła II – zauważył proboszcz tej parafii ks. Andrzej Mikuła.

  – Czasami mówi się, że nie znamy nauczania ojca świętego, nie znamy jego pism. Myślę, że najważniejszą jego encykliką było samo jego życie. Ten przykład, który nam dawał i który mamy ciągle żywy w pamięci. Jego życie to było jedno wielkie nauczanie i możemy być wdzięczni Opatrzności Bożej, że mogliśmy być tego świadkami – powiedział wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, przekazując zebranym pozdrowienia od prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik, która wyjechała na uroczystość kanonizacji do Rzymu.

  Koncert odbył się na dwa dni przed kanonizacją Jana Pawła II. Było to jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Dni Papieskich w Zabrzu. W programie znalazł się m. in. przegląd filmów Krzysztofa Zanussiego w ramach "Kina z przesłaniem”, „Kawiarenka z oknem na świat” poświęcona nauczaniu Jana Pawła II, z dyskusją wokół tematu: "Nie bójmy się być dobrymi", rekolekcje poetyckie, koncerty, wystawy. Tegoroczne Dni Papieskie zamyka wystawa „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata”, która otwarta zostanie 28 kwietnia w MOK-u.

  Muzycy wystąpili na scenie obok kościoła św. Wojciecha, przy którym stoi krzyż papieski   Muzycy wystąpili na scenie obok kościoła św. Wojciecha, przy którym stoi krzyż papieski Mira Fiutak /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół