Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wprowadzenie do Psałterza

Pismo Święte to wiele Ksiąg. Odkrywamy je razem, by wierzyć mądrzej. Z notatek moderatora...

W ramach Dzieła Biblijnego w Tarnowskich Górach Opatowicach odbywają się spotkania, które prowadzi ks. dr Wacław Borek, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

 

 

1. Zanim otworzysz Księgę Psalmów

Księga Psalmów to Psałterz w Psałterzu, gdyż składa się kilku kolekcji Psalmów zebranych, pogrupowanych i odpowiednio nazwanych, jak np. „Psałterz synów Koracha” (Psalmy od 42 do 49), czy też „Psałterz Asafa” (Psalmy 50 oraz 73 – 83). Księga powstawała na przestrzeni wielu wieków; począwszy od monarchii Dawidowej, czyli od X w. przed Chr. po powstanie Machabeuszów mające miejsce w II w. przed Chr.

Księga Psalmów to zbiór 150 hymnów, wykonywanych pierwotnie przy akompaniamencie muzyki. Nazywane były „uwielbieniami” – po hebrajsku Tehillim. Ściśle związane z życiem kultowo-religijnym przez wieki podlegały różnym reformom, jakie miały miejsce w Izraelu.

To wszystko trzeba uwzględnić próbując rozczytać symboliczną zawartość treściową Psalmów. I chociaż ich twórcy całą otaczającą ich rzeczywistość nazywają po imieniu, to poetyckie obrazy wzmacniają opisywany realizm.

Psalmy zostały umieszczone – zarówno przez tradycję hebrajską jak i chrześcijańską – wśród pism dydaktycznych Biblii, stąd wolno nam zwrócić szczególną uwagę na psalmy mądrościowe. Nie jest jednak łatwa ich identyfikacja, gdyż biblijna mądrość obejmuje wszystkie dziedziny ludzkiej egzystencji.

  • W Ps 127 i Ps 133 jest wyraźnie wyczuwany w każdej frazie styl przysłowiowy, a w innych psalmach występuje np. tylko w niektórych częściach (Ps 122 i Ps 128) w postaci aforyzmów.
  • Niektóre Psalmy są małymi traktatami z teodycei podejmującymi zagadnienie cierpienia niewinnego człowieka (np. Ps 37 czy też Ps 73).
  • Monumentalny Psalm 119 ukazuje medytację nad Prawem, które przecież w Literaturze żydowskiej odgrywa wielką rolę.

2. Zaproszenie

Jeśli interesuje Cię ta tematyka biblijna, przyjdź na spotkanie Dzieła Biblijnego do parafii Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Tarnowskie Góry, ul. Opatowicka 112 (Opatowice), 27 marca o godz. 19.00, do sali na probostwo. Następne spotkanie 3 kwietnia. Będzie to krąg biblijny poświęcony pierwszemu Psalmowi.

Ze statutu Dzieła Biblijnego: „Celem Dzieła jest pogłębianie rozumienia Objawienia Bożego zgodnie z nauką Kościoła oraz formacja do duchowości i kultury biblijnej”. Więcej na stronie www.biblista.pl

W diecezji ukształtowało się swoistego rodzaju centrum promieniowania duchowością i kulturą biblijną. Ma ono siedzibę przy parafii w Opatowicach. Ks. dr Wacław Borek, który je prowadzi, jest biblistą i teologiem biblijnym (licencjat rzymski z nauk biblijnych otrzymał w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i doktorat z teologii biblijnej obronił na Uniwersytecie Gregoriańskim, również w Wiecznym Mieście).


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy