• facebook
 • rss
 • Łabędzie na scenie

  Mira Fiutak

  dodane 18.03.2014 16:04

  Już w piątek w Gliwicach odbędzie się koncert charytatywny "Tu Jesteśmy", podczas którego wystąpi zespół Mistic. Na scenie pojawią się też dzieci i dorośli uczestniczący w zajęciach GCER.

  Występ 8-osobowej grupy przedszkolaków z Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego przygotowywany jest od dwóch miesięcy. Nad przedstawieniem „Łabędzie” pracuje z nimi pedagog specjalny Małgorzata Kozik. – Widzowie przyjdą na koncert zespołu, więc my, jako support, też musimy dobrze się zaprezentować. Te przygotowania pozwalają dzieciom obcować z prawdziwą sztuką. Jest piękna muzyka, do tego piękne stroje, scenografia. To nie może być bylejakość, coś przypadkowego, niedopracowanego – dodaje. Stroje dla dzieci uszyła jej mama Helena Kisiel, a scenografię przygotowana Agnieszka Bugaj z GCER. Dzieci zatańczą na tle jeziora.

  Przygotowanie spektaklu to duży nakład pracy. Występ trwa 3 minuty i 40 sekund. Układy taneczne do muzyki Czajkowskiego dzieci ćwiczą codziennie od dwóch miesięcy. M. Kozik, przygotowując przedstawienie, bierze pod uwagę możliwości dzieci, a potem dba o to, żeby każda próba była zabawą. – Moim marzeniem było, żeby zatańczyły z nami prawdziwe baletnice – mówi o swoim pomyśle. Dlatego słuchaczki studium wokalno-baletowego przy GTM – Weronika Lysko i Aleksandra Mandzikowska – dwa razy w tygodniu przychodzą i ćwiczą z dziećmi proste układy baletowe.

  Małgorzata Kozik przygotowuje pzredstawinie z przedszkolakami   Małgorzata Kozik przygotowuje pzredstawinie z przedszkolakami Mira Fiutak /GN W. Lysko ma już doświadczenie pracy z dziećmi, ale po raz pierwszy ćwiczy z maluchami niepełnosprawnymi. – Na początku obawiałam się, czy sobie poradzę, ale szybko okazało się, że nie jest źle. Po prostu trzeba trochę inaczej tłumaczyć, bardziej obrazowo. Zamiast pierwsza pozycja, druga pozycja, mówię np. duże „o”, małe „o”. Nie wprowadzamy wielu elementów, a bardziej pracujemy nad rysunkiem – opowiada. Dziewczyny przychodzą na zajęcia w swoim czasie wolnym. – Skoro możemy coś zrobić dla dzieci, to dlaczego nie? A poza tym one dają taką energię, potrafią cieszyć się z małych rzeczy, że same też na tym korzystamy – mówi Weronika.

  – Może to dla dzieci jedyna okazja, żeby spotkać się tak bezpośrednio ze światem baletu, osłuchać z baletowym językiem – mówi M. Kozik. Dlatego prowadzące z nimi zajęcia Weronika i Aleksandra, ucząc kolejnych pozycji, powtarzają "plié, port de bras, allongé, demi-plié...".

  Gliwickie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne (dawniej GOAR) od 8 lat organizuje koncerty charytatywne "Tu Jesteśmy". W tym roku, oprócz przedszkolaków, na scenie pojawi się 4 uczestników zajęć dla dorosłych, którzy poprowadzą wieczór.

  Przez ponad 20 lat istnienia ośrodek bardzo się rozwinął. W GCER funkcjonują przedszkole oraz ośrodek realizujący program zerówkowy i prowadzący grupy rewalidacyjno-wychowawcze. W ramach NFZ placówka oferuje specjalistyczne świadczenia medyczne i rehabilitacyjne. Prowadząc wczesną interwencję, przeciwdziała rozwojowi niepełnosprawności u najmłodszych dzieci. Każdego roku do placówki zgłasza się około tysiąca dzieci do zdiagnozowania i ewentualnej terapii. Jest też projekt skierowany do dorosłych niepełnosprawnych.

  W tym roku na koncercie "Tu Jesteśmy" wystąpi zespół Mistic, nazywany polskim Gregorian. Koncert odbędzie się 21 marca o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok katedry). Bilety w cenie 25 zł można kupić w Księgarni "Czas" (ul. Zwycięstwa 1).

  Koncert odbywa się pod patronatem GN.

  Weronika Lysko ćwiczy z przedszkolakami proste układy baletowe   Weronika Lysko ćwiczy z przedszkolakami proste układy baletowe Mira Fiutak /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół