• facebook
 • rss
 • Tutaj dojrzewałem dzięki waszej wierze

  Mira Fiutak

  dodane 16.02.2014 15:15

  Bp Rudolf Pierskała z Opola odwiedził swoją pierwszą parafię. W miejscu, gdzie - jak powiedział - kształtowało się jego duszpasterstwo, modlił się szczególnie za chorych.

  W niedzielę, 16 lutego, biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała przewodniczył Eucharystii w katedrze w Gliwicach. W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, obecnie katedralnej, pracował przez dwa lata jako wikary, zaraz po święceniach w 1985 roku. Razem z gliwickimi biskupami Janem Kopcem i Gerardem Kuszem oraz księżmi obecnymi w katedrze modlił się szczególnie za chorych, w związku z dopiero co obchodzonym XXII Światowym Dniem Chorego.

  – Bp Rudolf bardzo często wspominał pobyt tutaj, kiedy był tu wikariuszem, a dzisiaj niejako inauguruje swoją biskupią posługę w Opolu – powiedział bp Jan Kopiec. – Przybywa, aby dać świadectwo naszej łączności w wierze w Jezusa Chrystusa, który nas powołuje do życia w łasce, do przewodzenia, by innym wskazywać właściwą drogę i do budowania jedności – zauważył.

  – Z wdzięczną pamięcią i radością wracam do miejsca posługi pierwszych dwóch lat mojego kapłaństwa. Tutaj dojrzewała moja wiara. Pierwsze lata kapłańskie są ważne. Spotkałem tu tylu życzliwych ludzi. Tu kształtowało się moje duszpasterstwo, uczyłem się go. Tutaj dojrzewałem dzięki waszej wierze – powiedział bp Pierskała.

  Wspominał pracujących z nim księży i swojego pierwszego, a zarazem jedynego proboszcza ks. inf. Konrada Kołodzieja, wieloletniego proboszcza parafii katedralnej. – Cenię sobie ojcowską postawę księdza infułata, który zawsze był wzorem pracowitości. I kapłańską wspólnotę, którą tutaj czułem. To bardzo ważne dla młodego księdza, kiedy przychodzi po swojej pierwszej parafii – podkreślił bp Pierskała, przypominając, że zewnętrznym wyrazem tego, widocznym dla parafian, była wspólna modlitwa, razem odprawiane bożonarodzeniowe i wielkanocne nieszpory.

  Przy ołtarzu biskupi Jan Kopiec, Rudolf Pierskała i Gerard Kusz oraz dawny i obecny proboszcz parafii katedralnej ks. inf. Konrad Kołodziej i ks. Bernard Plucik   Przy ołtarzu biskupi Jan Kopiec, Rudolf Pierskała i Gerard Kusz oraz dawny i obecny proboszcz parafii katedralnej ks. inf. Konrad Kołodziej i ks. Bernard Plucik Mira Fiutak/ GN – W imieniu nas, duszpasterzy z lat 1985-1987 i obecnie pracujących w katedrze oraz całej tutejszej wspólnoty wyrażam wielką radość, a życzenia, które chcemy złożyć, zostały symbolicznie zapisane w obrazie, w którym artysta zawarł wiarę całego ludu śląskiego – powiedział ks. inf. Konrad Kołodziej o prezencie przekazanym bp. Pierskale. – W chwilach radosnych czy trudnych, niech przypomni głęboką wiarę śląskiego ludu i niech to rozjaśni twoje oblicze, byś mógł promieniować radością na wszystkich ludzi, których spotkasz w swojej posłudze biskupiej – dodał.

  W swoim herbie bp Rudolf Pierskała umieścił hasło „Głosić radość Ewangelii” i wizerunek Świętej Rodziny. Bp Kusz w homilii mówił o nieustannym stawaniu przed wyborem pomiędzy mądrością Bożą a mądrością tego świata. A nawet pomiędzy tym, co dobre a tym, co lepsze. – Trzeba uczyć umiejętności dobrego wyboru, a pierwsze próby dokonywane są właśnie w rodzinie – powiedział bp Kusz, nawiązując do herbu biskupa pomocniczego z Opola. – Tam człowiek nabywa tej umiejętności. Z wartościami jest jak z wiarą. Nie da się jej nauczyć, trzeba doświadczyć. Tak jak nie da się nauczyć wartości, trzeba nimi żyć – zauważył biskup pomocniczy z Gliwic.

  Bp Rudolf Pierskała został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej 7 grudnia 2013 r. i konsekrowany 11 stycznia br. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół