Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wystawa o prymasie Auguście Hlondzie

Chociaż rok poświęcony kardynałowi Augustowi Hlondowi właśnie minął, wystawa przygotowana z tej okazji odwiedza kolejne miejsca. Właśnie prezentowana jest w Bytomiu.

W Muzeum Górnośląskim (gmach przy ul. W. Korfantego 34) można ją oglądać od 28 stycznia. Rok 2013 był obchodzony jako rok kardynała Augusta Hlonda, tak jednogłośnie zdecydowali radni Sejmiku Województwa Śląskiego. W nawiązaniu do tego powstała właśnie wystawa „August Hlond – prymas narodowych wyborów”. 22 października 3013 r. minęła 65. rocznica śmierci tego pochodzącego z Brzęczkowic (obecnie dzielnica Mysłowic) pierwszego biskupa diecezji katowickiej, a następnie Prymasa Polski.

Na blisko czterdziestu planszach ekspozycja przybliża postać kardynała Hlonda, jego życie oraz trudne czasy posługi, najpierw w okresie budowy II RP, następnie przypadające na czas II wojny światowej, a potem w nowej, komunistycznej rzeczywistości. W zderzeniu z dwoma totalitaryzmami - nazistowskim i komunistycznym. W 1926 roku został Prymasem Polski i rzeczywiście przewodzenie Kościołowi w tych czasach można nazwać posługą prymasa narodowych wyborów

Wystawa o prymasie Auguście Hlondzie   Na wystawie odtwarzany jest film dokumentalny „Daj mi duszę, resztę zabierz” Mira Fiutak/ GN Wiele dokumentów i fotografii, które znalazły się na wystawie jest szerzej nie znanych i prezentowanych po raz pierwszy. Pochodzą z archiwów archidiecezjalnych, różnych instytucji oraz zbiorów prywatnych, także rodziny. Są też  również z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Na wystawie pokazane zostały też fragmenty rękopisów, wycinki z czasopism oraz kartki z notatnika kardynała Hlonda. Ekspozycja daje sporą dawkę wiedzy, ponieważ obrazy uzupełniają obszerne opisy. Na wystawie odtwarzany jest film dokumentalny „Daj mi duszę, resztę zabierz” poświęcony kardynałowi Hlondowi.

Ekspozycja została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Teksty do niej opracowali dr Andrzej Drogoń i Łukasz Kobiela, który jest też autorem koncepcji wystawy i projektu graficznego. W Bytomiu będzie można ją oglądać do połowy marca. Następnie pojedzie do Łomży, Gniezna i Warszawy. Być może również poprzez Towarzystwo Chrystusowe – założone właśnie przez Augusta Hlonda - dotrze do brytyjskiej Polonii. Zwłaszcza, że Prymas dostrzegał ważność kontaktu z Polonią i dbał o kontakt z nią.

W czasie wernisażu komisarz wystawy Maciej Droń zaprosił już na finisaż w połowie marca, z udziałem ks. prof. Bernarda Kołodzieja SChr z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znawcy życia kard. Hlonda i dziejów Kościoła w czasach jego posługi, oraz Czesława Ryszki, autora książki "Kardynał August Hlond – Prymas ze Śląska".


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy