• facebook
 • rss
 • Spotkania nie tylko dla sióstr

  Klaudia Cwołek

  dodane 26.01.2014 17:41

  Międzydiecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego odbędzie się 1 lutego w Gliwicach. Rozpocznie się Eucharystią w katedrze.

  – W tym roku jest to wspólne spotkanie dla diecezji gliwickiej i opolskiej. W zeszłym roku byłyśmy w Opolu, a w tym ksiądz biskup zaprosił nas do Gliwic. O 10.00 mamy Mszę św. celebrowaną przez bp. Jana Kopca, a po niej spotkanie w Centrum Jana Pawła II przy kawie. Ok. 12.30 planowane jest przedstawienie zespołu Salake, a na zakończenie słowo biskupa – mówi s. Katarzyna Meres, boromeuszka, referentka diecezja ds. życia zakonnego.

  Lutowe spotkanie, związane z obchodami Dnia Życia Konsekrowanego przypadającego 2 lutego, jest najliczniejsze, bo zapraszani są na nie także zakonnicy z męskich zgromadzeń, członkinie świeckich instytutów życia konsekrowanego i dziewice konsekrowane.

  Oprócz tego, siostry zakonne pracujące w diecezji gliwickiej spotykają się raz w miesiącu od września do maja. W październiku takie spotkanie odbywa się zawsze w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach, a w maju na Górze Świętej Anny, razem z siostrami diecezji opolskiej. W pozostałe miesiące organizowane jest w domu zakonnym boromeuszek w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego.

  – Wiadomo, że wszystkie siostry nie mogą uczestniczyć w każdym spotkaniu, dlatego w jednym miesiącu organizujemy je w środy, a w innym w soboty. Skupienie trwa kilka godzin, podczas którego jest też chwila przerwy na kawę. To jest możliwość nawiązania kontaktu i poznania się, bo grono sióstr się zmienia, w następnym roku mogą być już inne osoby – wyjaśnia s. Katarzyna.

  Tematy spotkań są dobierane według programu duszpasterskiego w Kościele lub diecezji. Podejmowane są też problemy życia zakonnego, które zgłaszają same siostry. Zapraszani są specjaliści z poszczególnych dziedzin, jest wykład, możliwość zadawania pytań. Są to głównie spotkania dla sióstr zakonnych, ale mogą w nich uczestniczyć także inne osoby konsekrowane.  

  Obecnie w diecezji gliwickiej mieszka około 200 sióstr zakonnych w 35 domach, należących do 16 różnych zgromadzeń. Na jej terenie mieszkają także członkinie kilku świeckich instytutów i siedem dziewic konsekrowanych.

  Dzień Życia Konsekrowanego w Gliwicach w 2007 roku   Dzień Życia Konsekrowanego w Gliwicach w 2007 roku Klaudia Cwołek /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół