• facebook
 • rss
 • W 80. rocznicę urodzin

  Klaudia Cwołek

  dodane 22.01.2014 19:29

  Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się dziś spotkanie, zorganizowane z okazji 80. rocznicy urodzin śp. prof. Wilibalda Winklera, rektora uczelni w latach 1990-1996.

  Była to okazja do wspomnień o człowieku, który w swoim życiu kierował się ważnymi dla niego wartościami, podejmując różne odpowiedzialne funkcje na uczelni, w regionie i w państwie.

  Jego osobę, prezentując wiele fotografii, przypomnieli zebranym prof. Paweł Sowa, dziekan Wydziału Elektrycznego PŚl., oraz dr inż. Joachim Bargiel, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej i wójt gminy Gierałtowice, którą prof. Winkler wizytował, pełniąc funkcję wojewody. Głos zabierali także przyjaciele i współpracownicy, przypominając znane i mniej znane wydarzenia z jego życia. Na zakończenie przemówił bp Jan Wieczorek, podkreślając m.in. wkład prof. Winklera w sponsorowanie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach.  

  W spotkaniu uczestniczyły żona profesora Teresa Winkler i córka Anna Lech.

  Prof. Andrzej Wiszniewski wspomina prof. Wilibalda Winklera   Prof. Andrzej Wiszniewski wspomina prof. Wilibalda Winklera Klaudia Cwołek /GN Profesor Wilibald Winkler urodził się w Zabrzu-Makoszowach 25 grudnia 1933 roku. Ukończył studia zaoczne inżynierskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej i kontynuował edukację na Wieczorowych Studiach Magisterskich. Pracę na uczelni rozpoczął w 1966 roku. Po trzech latach obronił rozprawę doktorską, a habilitację uzyskał w 1973 roku. Profesorem został w 1981 roku.

  Rektorem Politechniki Śląskiej był w latach 1990–1996. Od listopada 1997 do grudnia roku 2000 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie prof. Jerzego Buzka, zajmując się współpracą zagraniczną i integracją europejską. Później przez niecały rok był wojewodą śląskim. Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody metropolity górnośląskiego „Lux ex Silesia” i pośmiertnie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 31 października 2010 roku.

  Więcej o spotkaniu w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 2 lutego br.

  Spotkanie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej poświęcone prof. Wilibaldowi Winklerowi   Spotkanie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej poświęcone prof. Wilibaldowi Winklerowi Klaudia Cwołek /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół