• facebook
 • rss
 • Jedenasta jazda

  Anna Derkowska

  dodane 27.12.2013 12:27

  Po aglomeracji katowickiej jeździ świąteczny tramwaj. Wszyscy chętni mogą za darmo przejechać się zabytkowym wagonem typu N z 1953 roku.

  Pojazd w tym roku odwiedza 9 miast Śląska i Zagłębia. Do 6 stycznia mobilna wystawa przejedzie przez Bytom, Chorzów, Katowice, Rudę Ślaską i Zabrze oraz Będzin, Czeladź, Dąbrowę Górniczą i Sosnowiec. Pasażerowie zobaczą szopkę Leszka Cieślika z Żywca, postacie aniołów Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic, gwiazdę Stanisława Kwaśnego z Mesznej oraz kozę kolędniczą Czesława Kubika z Czechowic-Dziedzic oraz choinki przyozdobione tradycyjnymi ręcznymi ozdobami. Na ścianach wiszą stare pocztówki, fotografie i grafiki.

  - W tym roku, m.in. ze względu na remont katowickiego placu Wolności, nie mamy osobnej trasy w Katowicach i Chorzowie. Robimy dużą pętlę przez Załęże i w jednym dniu odwiedzamy oba miasta - mówił Jakub Drogoś, prezes Klubu Miłośników Transportu Miejskiego. Pasażerów zabytkowego wagonu silnikowego typu N o numerze bocznym 1100 obsługują członkowie KMTM.

  "Świąteczna Jazda z Muzeum Śląskim" organizowana jest dwa razy w roku – na Boże Narodzenie i Wielkanoc. To już jedenasta taka akcja.

  - Bardzo podoba mi się ten pomysł. To wspaniałe przypomnienie o świętach - mówił pan Piotr. - Poza tym podobają mi się reakcje dzieci, które nie umieją wyjść ze zdumienia, że kiedyś w takich wagonach się jeździło. Dla nas, starszych, to również podróż sentymentalna. Nie tylko ze względu na typ wagonu, ale również z powodu ozdób choinkowych. Pamiętam, jak u mnie w domu robiło się łańcuchy z papieru, gwiazdki ze słomy, wycinanki z opłatka oraz ptaszki z drewnianych wiórów - dodaje.

  Szczegółowy rozkład jazdy świątecznego tramwaju można znaleźć na stronie: www.muzeumslaskie.pl/img/rozkladwwwa3.pdf.pdf.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół