• facebook
 • rss
 • Pustelnia Eliasza

  ak

  dodane 11.12.2013 15:12

  Od 1 stycznia dom rekolekcyjny diecezji gliwickiej w Jasionej będzie domem formacyjnym diecezji opolskiej.

  Dom rekolekcyjny „Heliosz”, prowadzony od 1994 r. w Jasionej k. Góry Świętej Anny przez ks. Romana Hosza, od 1 stycznia 2014 r. będzie domem formacyjnym diecezji opolskiej. – Dotychczas byliśmy domem rekolekcyjnym diecezji gliwickiej. Wspólną decyzją obu biskupów – opolskiego i gliwickiego – od nowego roku będzie to dom formacyjny diecezji opolskiej. Formuła funkcjonowania domu w niczym się nie zmieni, a raczej poszerzy. Zmieni się nazwa domu na „Pustelnię Eliasza”. Dotychczasowa nazwa „Heliosz” to śląska wersja imienia Eliasz – informuje ks. Hosz, twórca tego ośrodka, w którym szczególnie pielęgnowana jest duchowość Ojców Pustyni, pierwszych wieków Kościoła.

  – Przez prawie 20 lat odbywały się u nas nie tylko rekolekcje różnego typu, weekendy ciszy, ale z różnych stron Polski, a nawet Europy przyjeżdżali ludzie poszukujący kierownictwa duchowego – mówi ks. Hosz.

  W „Pustelni Eliasza” są 22 miejsca noclegowe, cały czas otwarta kaplica z Najświętszym Sakramentem, kuchnia, refektarz z salą kominkową, cztery łazienki oraz 5-hektarowa strefa ciszy otaczająca dom. W tej strefie, przez którą przepływa potok, znajdują się m.in. Pustelnia Pachomiusza, jeziorko z wyspą, do której prowadzi miniprom, drewniany gród, który jest miejscem wielu zajęć w czasie rekolekcji połączonych z warsztatami. W stajni i w zagrodzie można spotkać zwierzęta hodowane przez stałych mieszkańców domu.

  – W nowej sytuacji liczę przede wszystkim na większą współpracę z kapłanami diecezji opolskiej. To miejsce jest otwarte dla wszystkich, a my jesteśmy gotowi służyć. Mogą przyjeżdżać grupy, stowarzyszenia ze swoimi duszpasterzami. Mogą się tu odbywać w szerszym niż dotąd zakresie spotkania np. dzieci pierwszokomunijnych czy pikniki dla seniorów. Mamy tu dużo pięknego miejsca i serdecznie zapraszamy. W przyszłym roku w ramach Roku Rodziny odbędzie się 5 comiesięcznych, weekendowych spotkań dla rodzin -  informuje ks. Hosz.

  Oprócz wypracowanej już przez lata metody rekolekcji połączonych z warsztatami (garncarskimi, iluminatorstwa, kowalskimi, witrażownictwa itp.) w przyszłym roku planowany jest także cykl warsztatów teatralnych, które poprowadzi zamieszkały od niedawna na terenie ośrodka Mariusz Kozubek, twórca Teatru „A”. Będą to zajęcia szkoleniowe przeznaczone m.in. dla grup parafialnych, które tworzą teatr, pantomimę, przedstawienia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół