• facebook
 • rss
 • Dominikanie rozmawiają

  Klaudia Cwołek

  dodane 11.10.2013 00:03

  Cisza, o którą proszę, to sytuacja w której nic nie mówicie – tłumaczył o. Paweł Gużyński. Niestety, do końca pierwszej części spotkania można było o niej pomarzyć. Udało się dopiero w drugiej.

  Młodzież z ZSO nr 5 w Gliwicach Sikorniku spotkała się w czwartek z dominikanami z Łodzi: o. Pawłem Gużyńskim i o. Adamem Szustakiem. Mogli zadawać pytania na żywo, był też koszyczek z pytaniami na kartkach.  

  Zaczął Krzysztof, który poruszył odwieczny problem, skąd jest zło na świecie? A pod koniec pierwszej, prawie półtoragodzinnej części spotkania padło pytanie: Dlaczego warto wybrać Boga?

  Chłopak, który najczęściej zabierał głos, pytał m.in. o antykoncepcję, o. Rydzyka i Radio Maryja, pedofilię w Kościele. Nie było uników, dominikanie odpowiadali – obszernie, obrazowo, z przykładami, momentami filozoficznie. W spotkaniu z uczniami dobrze się uzupełniali. Szum rozmów nie wyprowadził ich z równowagi, a zresztą, jak na warunki masowej szkoły, podobno mogło być gorzej.

  – Mam takie doświadczenie i wrażenie, że Pan Bóg bardzo lubuje się w ludziach, którym czegoś brakuje – to odpowiedź o. Adama Szustaka na problem cierpienia w życiu. Ktoś na kartce napisał pytanie, w związku z tym, że w szkole z oddziałami integracyjnymi uczą się też osoby niepełnosprawne. – Jestem absolutnie przekonany, że na prawie każdej słabości, niedostatku, który ktoś ma, Pan Bóg chce zbudować coś niezwykłego – mówił. Jako przykład podał m.in. Freda Astaire’a, który wyjątkowo świetnie tańczył dzięki temu, że miał jedną nogę krótszą.

  Cisza, o którą o. Paweł apelował co jakiś czas od początku spotkania, nastała dopiero po przerwie, gdy na nieobowiązkowej części zostali już tylko chętni. W bardziej kameralnym gronie nastąpił ciąg dalszy pytań i odpowiedzi.  

  Spotkanie z gimnazjalistami i licealistami było jednym z punktów trwających do 16 października w parafii na Sikorniku misji ewangelizacyjnych. Cały czas można dołączyć i skorzystać z wielu propozycji, np. praktyki modlitwy serca czy nocy konfesjonałów. Pełny program misji ewangelizacyjnych: www.matkakoscioła.gliwice.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół