• facebook
 • rss
 • Ślubują posługę chorym z narażeniem życia

  Klaudia Cwołek

  dodane 08.09.2013 21:52

  Nasi zakonnicy mają być aktywnymi zakonnikami – mówił o. Arkadiusz Nowak podczas ślubów w Taciszowie.

  W kościele św. Józefa Robotnika w Taciszowie 8 września odbyły się śluby zakonne kamilianów. Po raz pierwszy składali je w Polsce Malgasze z Madagaskaru.  

  Przyjmował je o. Arkadiusz Nowak, prowincjał polskiej prowincji Zakonu Posługujących Chorym, zwanego od imienia założyciela – kamilianami.

  Śluby po roku nowicjatu, który znajduje się właśnie w Taciszowie,  złożyli: Tomasz Ciesielski z Kołobrzegu, Grzegorz Piskorz z Trzciany k. Bochni, Eluard Brudo Anselme Rakotozafy i Jean Martial Randrianandrasana, obaj z Madagaskaru. Profesję wieczystą złożyli Christian Fidelis Andrianarisoa z Madagaskaru, Mariusz Banaszek z Grodziska Mazowieckiego i Michał Bronkiewicz z Zębowic. Śluby na okres roku odnawiali także inni bracia, będący w trakcie formacji.

  – Bogu niech będą dzięki za to, że mamy w naszym zakonie powołania, bo wcale nie jest to takie oczywiste w dzisiejszym świecie, który zmierza raczej do afirmowania wartości materialnych aniżeli duchowych – mówił w homilii o. Arkadiusz Nowak.

  Rozważając drogę dorastania do świętości w życiu zakonnym, mówił m.in. o roli znaku, jakim taka decyzja jest dla świata i o potrzebie realizowania swoich pasji na drodze powołania.

  – Wybraliście specyficzny zakon, którego cechą jest to, że nie jest bierny. Nasi zakonnicy mają być aktywnymi zakonnikami, którzy realizują swój charyzmat w duchu naszego założyciela św. Kamila tak, aby pomagać tym, którym inni może mniej chcą pomagać, a są to ludzie chorzy na różne choroby, w tym również choroby cywilizacyjne. Macie pomagać nieść opiekę i duchową, i fizyczną. Być może tym, których inni już odtrącili. Macie być blisko tych wszystkich, którzy być może inaczej wyrażają swoją obecność w rzeczywistości. Macie być blisko tych wszystkich, którzy inaczej myślą, inaczej mówią, być może wierzą w innego Boga albo w ogóle nie wierzą. Macie być blisko każdego człowieka, który z jakiegokolwiek powodu, dla niego właściwie wiadomego powodu, może oczekiwać od Was pomocy - mówił w homilii o. Arkadiusz Nowak.

  Kamilianie, składając śluby zakonne zobowiązują się do życia w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie oraz do tego, że będą służyć chorym nawet z narażeniem życia. 

  Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 8 września.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół