• facebook
 • rss
 • Najważniejsze są relacje

  Klaudia Cwołek

  dodane 29.07.2013 22:53

  - U babci są zawsze najlepsze spotkania - mówił bp Gerard Kusz do uczestników rekolekcji "Jezus żyje!".

  W Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny trwa trzeci i ostatni w tym roku turnus rekolekcji „Jezus żyje!”. Uczestniczy w nim około 400 osób w różnym wieku, które korzystają z bogatego, ośmiodniowego programu, w zależności od poziomu formacji, na który się zapisali.

  Dziś Eucharystii przewodniczył bp Gerard Kusz, który w homilii rozważał fragment Ewangelii św. Łukasza o wizycie Jezusa w domu Marii i Marty. – Istotą spotkania u nas, u chrześcijan, jest zawsze obecność Tego, który jest najważniejszy, czyli Jezusa Chrystusa – mówił bp Kusz. Zwrócił uwagę na dar gościnności i na to, żeby cały wysiłek nie szedł na przygotowania.

  – W naszych spotkaniach najważniejsze są więzi międzyosobowe, czyli mówiąc „filozoficznie” – relacje. Całe życie składa się z relacji – mówił dalej bp Kusz. Zaznaczył, że jeżeli te relacje są wypełnione dobrocią, duchem wiary i życzliwością to osoba siłą rzeczy czuje się dowartościowana.  

  Mszy św. w trzecim dniu rekolekcji przewodniczył bp Gerard Kusz   Mszy św. w trzecim dniu rekolekcji przewodniczył bp Gerard Kusz Klaudia Cwołek /GN Bp Kusz mówił o znaczeniu rozmowy i dialogu, w tym także rozmowy na temat wiary. Przez lata pokutowało coś takiego – jak ocenił – że w wielu rodzinach i środowiskach nie mówiło się o Bogu, to był temat na niedziele, święta i wielkie uroczystości w Kościele.

  W duchu odczytanej Ewangelii kilkakrotnie podkreślił znaczenie równowagi w życiu. – U św. Marty dwa elementy: rozmowa z Jezusem i rozmowa o Jezusie, a równocześnie służba – są ze sobą złączone. To jest cała istota życia chrześcijańskiego: umiejętność zachowania harmonii między słowem a czynem, między słuchaniem a przychodzeniem wzajemnie sobie z pomocą – mówił bp Kusz. Zachęcał, żebyśmy się nie bali mówić na temat wiary, przerywając „tonację liberalistyczno-ateistyczną”. Ale przestrzegł przy tym, żeby dzieląc się darem wiary, nie robić tego na siłę.

  – Cieszę się, że mogę być wśród Was, bo jesteście kimś w rodzaju drożdży. Żeby się ciasto zakwasiło, to trzeba drożdży. Żeby pokarm był dobry, to trzeba trochę soli, ale przesolić nie wolno – żartował bp Kusz.

  Po Eucharystii biskup spotkał się przy obiedzie z liderami odpowiedzialnymi za organizację rekolekcji. Potrwają one do 3 sierpnia. We wtorek gościem będzie Andrzej Sionek, a w piątek Adam i Beata Dylus, którzy będą mówić nt. "W stronę Soboru Jerozolimskiego II”. Strona rekolekcji: www.jezuszyje.odnowa.org.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół