• facebook
 • rss
 • Drewniane kościoły Górnego Śląska

  mf/rudy-opactwo.pl

  dodane 12.07.2013 13:19

  W najbliższy poniedziałek w Starym Opactwie w Rudach otwarta zostanie wystawa prezentująca drewnianą architekturę sakralną.

  Wystawa zatytułowana „Kościoły drewniane Górnego Śląska” otwarta zostanie 15 lipca o godzinie 18. w auli im. bł. Jana Pawła II (wejście od strony bazyliki). Można na niej zobaczyć prawdziwe perełki architektoniczne. Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim ma długość 1060 km i obejmuje 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej. Należą do nich kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze.

  Kościoły drewniane na Górnym Śląsku stanowią szczególną i uprzywilejowaną grupę zabytków architektury drewnianej. Pełnią rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych. Wznoszono je od chwili wprowadzenia chrześcijaństwa, najliczniej w XVII i XVIII w., zwłaszcza na terenach zasobnych w lasy.

  Na przestrzeni wieków na Górnym Śląsku istniało kilkaset kościołów drewnianych, ale uległy one, w wyniku reformacji, sekularyzacji dóbr kościelnych i ostatnich wojen światowych, zniszczeniu, spaleniu, przeniesieniu w inne miejsce lub zostały zastąpione kościołami murowanymi. Szczegółowe informacje na temat architektury drewnianej Górnego Śląska znajdziemy na www.kosciolydrewniane.eu i www.perlykultury.pl.

  Wystawę prezentowaną w Starym Opactwie można zwiedzać w niedziele w godzinach od 13.30 do 17.30. Więcej informacji na stronie www.rudy-opactwo.pl (tam też można rezerwować terminy zwiedzania w pozostałe dni tygodnia dla grup zorganizowanych).


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół