• facebook
 • rss
 • Ks. Jan Bosko wraca

  kc /salezjanie.pl

  dodane 04.07.2013 11:28

  Po dziesięciu dniach przerwy, 5 lipca, relikwie ks. Jana Bosko wracają do naszej diecezji.

  Peregrynacja relikwii św. Jana Bosko, patrona młodzieży i założyciela dzieł salezjańskich, w Polsce trwa od 27 maja do 17 sierpnia. Jest to forma przygotowania do 200. rocznicy urodzin ks. Jana Bosko, która przypada w 2015 roku.

  W diecezji gliwickiej relikwie gościły już 24 i 25 czerwca w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach Reptach Śląskich. Teraz przybędą do Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu Helence przy ul. Kruczkowskiego 31. Ich przywitanie przewidziano na godz. 10.00, w południe na terenie szkoły będzie sprawowana Eucharystia, a po pożegnaniu relikwii o 14.00 (przekazane zostaną Salezjańskiemu Zespołowi Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach) przewidziano „Rodzinne Świętowanie”, czyli m.in.: gry i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz koncert.

  Relikwią jest prawa dłoń św. Jana Bosko, pobrana z jego ciała, które znajduje się w bazylice Wspomożycielki Wiernych w Turynie we Włoszech. Relikwiarz, który podróżuje po świecie wykonany jest z aluminium, brązu i kryształu. Waży ponad pół tony, ma 2,5 metra długości, półtora wysokości i metr szerokości. Wewnątrz za szkłem spoczywa naturalnej wielkości figura św. Jana Bosko ubrana w sutannę i ornat. Tak wyglądał Święty z Turynu krótko po swojej śmierci 31 stycznia 1888 roku. Wokół relikwiarza, w języku łacińskim umieszczone jest zawołanie św. Jana Bosko: „Da mihi animas caetera tolle” (Daj mi duszę, resztę zabierz) oraz dwie daty: 1815 – rok, w którym się urodził i 2015 – rok wielkiego jubileuszu.

  Figura ks. Jana Bosko z jego relikwiarza, w którym schowana jest prawa dłoń Świętego   Figura ks. Jana Bosko z jego relikwiarza, w którym schowana jest prawa dłoń Świętego Klaudia Cwołek /GN Posrebrzana skrzynka z relikwiami nie jest widoczna z zewnątrz, ale ukryta wewnątrz figury. Jest to wierna kopia figury, która znajduje się w Turynie, a w której przechowywane są doczesne szczątki św. Jana Bosko. Cały relikwiarz został pobłogosławiony 25 kwietnia 2009 roku i przeznaczony do peregrynacji po całym świecie, wszędzie tam, gdzie obecny jest charyzmat salezjański.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół