• facebook
 • rss
 • Co łączy dwa zdjęcia?

  kc

  dodane 27.06.2013 20:28

  Jedno pochodzi z lat 30. XX wieku, drugie jest współczesne.

  Dziewczyna w stroju z Schönwaldu, zdjęcie zrobione w latach 30. XX wieku   Dziewczyna w stroju z Schönwaldu, zdjęcie zrobione w latach 30. XX wieku Muzeum w Gliwicach Potomkini schönwaldzian, zdjęcie zrobione 16 czerwca 2013 roku   Potomkini schönwaldzian, zdjęcie zrobione 16 czerwca 2013 roku W. Turkowski /Muzeum w Gliwicach

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Oba zdjęcia zostały zrobione w tym samym miejscu na tarasie Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów w Gliwicach. Pierwsze to fotografia dziewczyny w charakterystycznym stroju schönwaldzkim z lat 30. XX wieku, zachowana w archiwum Muzeum w Gliwicach. Drugie zostało zrobione 16 czerwca br. podczas Dnia Schönwaldzkiego, inaugurującego wystawę i promującego książkę pt. „Schönwald – wieś z przeszłości”. Do pozowania Muzeum poprosiło potomkinię dawnych schönwaldzian, ubraną w tradycyjny strój.

  Dzień Schönwaldzki w Wilii Caro, który przyciągnął tłumy zwiedzających, zainaugurował wystawę, którą można zwiedzać do 16 października. Przedstawia ona tradycje, dorobek i zwyczaje mieszkańców Schönwaldu – wsi, którą dotknął tragiczny los i której po wojnie zmieniono nazwę na Bojków, a dzisiaj jest dzielnicą Gliwic. Jej dawni mieszkańcy w styczniu 1945 roku zaczęli uciekać przed frontem, a później byli wysiedlani, około 120 osób zostało zamordowanych. Przez wiele lat o ich dramatycznej historii nie można było mówić.

  Przez lata schönwaldzianie wytworzyli własną tradycję. Mężczyźni zajmowali się furmaństwem, a kobiety hafciarstwem. W Wilii Caro można oglądać przepiękne hafty i wiele innych pamiątek. Kuratorką wystawy jest Bożena Kubit. 

  Więcej o Dniu Schönwaldzkim i wystawie w papierowym wydaniu „Gościa Gliwickiego” na 30 czerwca.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół