• facebook
 • rss
 • Wizyta patriarchy w Gliwicach

  wp

  dodane 09.06.2013 20:49

  Zwierzchnik katolickich Ormian katolikos Nerses Bedros XIX odwiedził 8 czerwca Gliwice.

  Duchowy zwierzchnik katolickich Ormian katolikos Nerses Bedros XIX z Libanu od 7 do 10 czerwca przebywał w Polsce. Głównym celem wizyty katolickiego hierarchy był udział w uroczystościach beatyfikacyjnych polskich zakonnic - Zofii Czeskiej i Małgorzaty Szewczyk, które odbyły się 9 czerwca w Krakowie-Łagiewnikach.

  Podczas krótkiego pobytu w Polsce katolikos odwiedził 8 czerwca Gliwice, gdzie w kościele Trójcy Świętej przy ul. Mikołowskiej (jedynej świątyni ormiańskokatolickiej w naszym kraju) spotkał się z wiernymi. W modlitwie uczestniczył biskup gliwicki Jan Kopiec oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej. W gliwickim kościele znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łysieckiej, a cudowny obraz Maryi został ukoronowany papieskimi koronami przez poprzednika katolikosa Howannesa Bedrosa XVIII Kaspariana podczas jego wizyty w Polsce w 1989 roku.

  Katolikos oraz biskup gliwicki Jan Kopiec odmówili pod chaczkarem modlitwę Ojcze nasz w języku ormiańskim i po polsku. Chaczkary umieszczane są w murach świątyń, wejściach grobowców oraz na rozstajach dróg. Ozdobione są bogatą ornamentyką z krzyżem ormiańskim oraz napisem upamiętniającym zdarzenie lub fundatora

  Anna Olszańska, prezes Związku Ormian w Polsce im. ks. Józefa Teodorowicza, powiedziała, że patriarcha zapowiedział w Gliwicach kolejną wizytę. – Ma odwiedzić nas w grudniu. Wtedy będzie u nas dłużej – powiedziała A. Olszańska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół