Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Zaśpiewali najlepsi

Zwycięzcy konkursu, wyłonieni spośród około 150 uczestników, zaśpiewali w kościele św. Teresy w Zabrzu.

Koncert galowy VIII Miejskiego Konkursu Piosenki Religijnej "Zaśpiewajmy Panu pieśń nową" w Zabrzu odbył się 6 czerwca. – Pieśń nową może śpiewać nowy człowiek, ten, który odebrał spojrzenie miłości Jezusa – powiedział bp Gerard Kusz. – Dziękuję tym, którzy wyławiają talenty, które dziś podziwialiśmy. Cieszę się, że usłyszałem tu nowe teksty. Dobrze by było, żeby konkurs wypromował zawsze przynajmniej jedną nową piosenkę religijną.

Członkowie jury również podkreślają kwestię doboru repertuaru: – Przez lata wyłoniła się grupa nauczycieli, którzy tak przygotowują uczniów, że zawsze są to występy na odpowiednim poziomie. Widać, że coraz bardziej kompetentnie do tego podchodzą. Dlatego mniej martwimy się o poziom wykonawczy, a bardziej repertuar – podsumowuje Waldemar Gałązka, dyrygent Zabrzańskiego Chór Młodzieżowego „Resonans con tutti”. – Mamy problem z piosenką religijną, bo albo są to utwory, które idą w kierunku muzyki popularnej, albo są to piosenki do wykorzystania np. na spotkaniach wspólnot, albo takie, które są zbyt poważne dla dzieci i młodzieży. Mało jest oryginalnych nowych kompozycji z dobrym tekstem, dostosowanych do poziomu wykonawców – dodaje ks. dr Franciszek Koenig, szef referatu ds. muzyki kościelnej w diecezji gliwickiej. 

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 10 w Zabrzu i Irena Trzensiok, doradca metodyczny religii. Podczas spotkania rozdane zostały też nagrody w konkursie plastycznym – Miejskim Konkursie "Kocham swoje miasto Zabrze – wędrujemy szlakiem kościołów zabrzańskich". Najlepsze prace można oglądać do końca czerwca w Muzeum Górnictwa Węglowego.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy