• facebook
 • rss
 • Dziewięciu nowych księży

  Mira Fiutak

  dodane 18.05.2013 17:24

  Będziecie w życiu przechodzili różne sytuacje, wtedy otwórzcie sobie liturgię święceń prezbiteratu i na nowo odczytajcie na co odpowiadaliście: „chcę”. To pomoże wam powstać i odświeżyć to, co dzisiaj wydarzyło się w waszym życiu - powiedział bp Jan Kopiec do nowo wyświęconych księży.

  W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 18 maja, w gliwickiej katedrze dziewięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu. Zwracając się do nich, bp Jan Kopiec przypomniał sentencję starożytnych Rzymian: „Zachowuj porządek, a porządek zachowa ciebie”. – Jest on potrzebny dzisiejszemu światu, byśmy nie zagubili się. Porządek, który nie tylko pozwoli utrzymać we właściwym stanie własne środowisko, ale także zachowa nas przed niewiernością, rozmijaniem się ze swoim powołaniem, uleganiem pokusom grzechu, wprowadzaniem niezgody w ludzkich sercach – zauważył biskup gliwicki i jako punkt odniesienia wskazał porządek ustanowiony przez Boga. Uroczystość odbyła się w obecności biskupów: Jana Kopca, Gerarda Kusza i Jana Wieczorka oraz wielu księży - przedstawicieli władz seminaryjnych i proboszczów parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz rodzin i znajomych.

  Biskup gliwicki przypomniał, że od wieków ład, nie tylko prawny, ale również wyznawanych wartości służył właściwemu rozwojowi cywilizacji, a jego brak – destrukcji. – Do was, neoprezbiterzy, zwracam się, abyście przyjęli to zaproszenie do wprowadzania porządku serca. Najpierw waszego, a potem każdego, z kim zetkniecie się na swojej drodze. Byście się tego nie wstydzili i nie bali, ale zawsze zaczynali od siebie. I pamiętali, że zwykle nieporządek rozpoczyna się od drobnych rzeczy, kiedy uzasadniamy: jestem dorosły, dojrzały, wiem, co robię. Wtedy pojawiają się zaniedbania i zachwiania – przestrzegał. I dodał w imieniu wszystkich księży: – Widzimy w was niezwykle przydatnych współpracowników. Życzymy wam na tej drodze hartu ducha, byście wiedzieli, co się należy Bogu, Kościołowi, ludziom i na samym końcu wam. Właśnie taki porządek trzeba w sobie rozwijać. Gorąco was proszę, błagam, abyście o tym nie zapomnieli – apelował bp Kopiec.

  Zwrócił się też do księży obecnych na uroczystości, żeby z otwartością włączyli nowo wyświęconych do swojego grona i pomagali im w rozwijaniu tego porządku ducha, sami będąc jego przykładem.

  Nowi księża diecezji gliwickiej to: Michał Choroszewski z parafii Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu, Adam Fabiańczyk z parafii św. Katarzyny w Woźnikach, Paweł Gwóźdź z parafii św. Antoniego w Tworogu, Łukasz Koj z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu, Przemysław Koterwa z parafii św. Józefa w Piekarach Śląskich, Krzysztof Ochab z parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeczycach, Marcin Paś z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Strzybnicy, Adrian Pietrzyk z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku i Marcin Wronka z parafii Świętego Krzyża w Zabrzu.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół