• facebook
 • rss
 • Kościół na Zandce poświęcony

  Klaudia Cwołek

  dodane 13.05.2013 15:13

  W niedzielę 12 maja w nowym kościele Ducha Świętego w Zabrzu na Zandce została odprawiona pierwsza Msza św. i do I Komunii przystąpiło 33 dzieci.

  – Po 68 latach i czterdziestu kilku dniach wreszcie nasza parafia będzie miała prawdziwy kościół – mówił w dniu poświęcenia ks. proboszcz Klaudiusz Szymroszczyk. – Jest to wprawdzie trzeci kościół tutaj, na Zandce, ale pierwszy wybudowany od podstaw. Najpierw w latach 20. XX wieku był kościół przerobiony z restauracji, który 26 stycznia 1945 roku został spalony przez Rosjan. Kilka dni później, 1 lutego, ks. Tomeczek sprawował Mszę św. w domu młodzieżowym – „Jugendhausie”, tu, gdzie jest teraz tymczasowy kościół, który mieliśmy 68 lat, bo nie było zgody władz na budowę. I wreszcie udało się, dwa lata temu 9 maja wbiliśmy pierwszą łopatę na placu budowy i rozpoczęliśmy prace.

  Na dzień Pierwszej Komunii Świętej kościół został wyposażony i pięknie ustrojony.

  Do wykonania są jeszcze różne prace, m.in. klinkierowa elewacja, która ma być dopasowana do zabytkowej zabudowy dzielnicy.

  Szybkie postawienie kościoła było możliwe dzięki ofiarności parafii patronackich z dekanatów Zabrze-Centrum i Gliwice-Sośnica oraz darmowej pracy parafian. Wyposażenie prezbiterium i ławki są pozyskane z kościołów w Niemczech.

  12 maja kościół poświęcił ks. dziekan Józef Dorosz, proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu. Pierwszą Mszę św. razem z dziekanem i miejscowym proboszczem koncelebrował także ks. Krzysztof Konieczny z kurii diecezjalnej, który pomaga w duszpasterstwie na Zandce.

  W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 19 maja odbędą się tutaj uroczystości odpustowe. Sumie o 11.00 przewodniczyć będzie o. Gedeon Kuliński z zaprzyjaźnionego klasztoru franciszkanów w Zabrzu.   

  Więcej o kościele w numerze 20. papierowego wydania gliwickiego „Gościa Niedzielnego” z datą 19 maja.

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół