• facebook
 • rss
 • Marianki i przyjaciele

  Klaudia Cwołek

  dodane 11.05.2013 19:43

  Do Rud pielgrzymowały dzisiaj dziewczęta ze wspólnot Dzieci Maryi, ale nie tylko one…

  Sanktuarium Matki Bożej Pokornej wypełniło się ponad ośmiuset dziewczętami z różnych stron diecezji. Jak podali organizatorzy, na doroczną pielgrzymkę przyjechały Dzieci Maryi z 48 parafii. Byli też przedstawiciele scholi parafialnych i ponad dwudziestu absolwentów kursu psałterzystów, którym bp Jan Wieczorek wręczył dyplomy poświadczające zakończenie zajęć.

  Eucharystię razem z biskupem koncelebrowali księża, którzy przyjechali z mariankami. Było ich tylu, że nie wszyscy zmieścili się w prezbiterium, ok. 26. 

  – Jesteśmy tu dzisiaj, by uwielbić, oddać hołd Pani tego sanktuarium, Pokornej, przychodzącej z pomocą za swoim wstawiennictwem w prośbach, ale i w dziękczynieniach do Boga – mówił we wstępie do Mszy św. bp Jan Wieczorek.  W kazaniu wspominał między innymi swoje rekolekcje przed święceniami diakonatu 55 lat temu, gdy prowadzący zadał im dwa pytania. Pierwsze o to, czy mają w diecezji szczególne miejsce kultu Matki Bożej i czas, żeby je regularnie nawiedzać i drugie – czy równie tak często odwiedzają swoją matkę.

  Schola z parafii Świętej Trójcy w Bytomiu   Schola z parafii Świętej Trójcy w Bytomiu Klaudia Cwołek /GN Podczas uroczystości wręczone zostały także wyróżnienia dla szczególnie zaangażowanych animatorek Dzieci Maryi. – Pielgrzymka gromadzi jeden jedyny raz w roku dzieci z różnych parafii. Można przekonać się, że to jest mała armia dziewczynek. Gdy patrzy się na nie w kościele, to widać, że przeważają dzieci ze szkoły podstawowej, trochę jest z gimnazjum. Starsze już odchodzą, z różnych względów. Mają swoje plany życiowe, rozjeżdżają się do szkół w różne miejsca i jest im już trudniej potem "zaczepić się" przy parafii, sukcesywnie uczestniczyć w tych spotkaniach – mówi Henryka Andrzejczak, świecki moderator wspólnoty Dzieci Maryi w diecezji. – Dzieci mogą zobaczyć i przekonać się, że to nie jest jakaś tam wspólnota w jednej parafii, ale że jest nas bardzo dużo. A cóż piękniejszego, jak wspólna modlitwa, spotkanie z księdzem biskupem – dodaje.

  W ramach spotkania w sali gimnastycznej miejscowej szkoły rozegrany został mecz siatkówki. Z mistrzyniami diecezjalnego turnieju marianek, czyli dziewczynami z parafii w Starych Gliwicach zmierzyła się szybko zmontowana drużyna sióstr zakonnych i animatorek, silnie wspomagana przez księży. Zwyciężyły oczywiście mistrzynie.

  Na zakończenie pielgrzymki odbyło się nabożeństwo z odnowieniem aktu oddania się Dzieci Maryi Matce Bożej.

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół