• facebook
 • rss
 • Święty Stanisław uczy odwagi

  ana

  dodane 08.05.2013 21:23

  W uroczystości patronalnej wspólnoty seminaryjnej uczestniczyli kard. Kurt Koch i kard. Walter Kasper.

  – Św. Stanisław pokazał nam, czym jest odwaga. Musimy wytrwać, tak jak on wytrwał – mówił kard. Walter Kasper w homilii tłumaczonej na język polski przez abp. Alfonsa Nossola. – Dzisiaj chrześcijanie należą do najbardziej prześladowanych wśród ludzi. W Europie na szczęście nie ma takiego egzemplarycznego prześladowania, ale musimy się mieć na baczności. Pan Jezus przestrzega: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą" (J 15, 20). Musimy odważnie opierać się pokusom i wytrwać w wierności Jezusowi – mówił kard. Kasper, przypominając: – Obchodzimy Rok Wiary, a wiara autentyczna wymaga mocy i wytrwałości. Musimy prosić o łaskę potrzebną nam do wytrwania.

  Mszy św. odpustowej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności, który gości w diecezji opolskiej z racji inauguracji Instytutu Badań Nauczania Papieskiego w Kamieniu Śląskim. Mszę św. koncelebrowali m.in.: kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności, abp Alfons Nossol, bp Andrzej Czaja, biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskup senior Jan Wieczorek, a także moderatorzy seminaryjni i księża profesorowie z Wydziału Teologicznego UO.

  – Dzień odpustu w seminarium to dla nas dzień pochylenia się nad życiem, dziełem i świadectwem św. Stanisława biskupa, chce się powiedzieć, że tak jak co roku, ale i szczególnie wyjątkowo, bo tym razem z obecnością pośród nas dwóch kardynałów – mówił bp Andrzej Czaja, dziękując znamienitym gościom: – Mieliśmy okazję zaczerpnąć z tych, którzy jeszcze nie tak dawno, w czas konklawe, przeżywali szczególne chwile, bo odosobnieni, we wspólnocie musieli się otworzyć na głos Bożego Ducha. Mogliśmy zaczerpnąć z ich niesamowitego doświadczenia, które w sercach im zostało, a z obfitości serca mówią nie tylko usta, ale mówi cała postawa. Mogliśmy zaczerpnąć z ich wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i rozmodlonej.

  Bp Czaja, zwracając się do moderatorów seminaryjnych i kleryków, podkreślał za kard. Kurtem Kochem, że choć żołnierze rzymscy nie odważyli się podzielić tuniki Jezusa, niestety chrześcijanie w przeszłości odważyli się i dziś nieraz odważają się Ciało Chrystusowe dzielić. – Mamy do odrobienia wielką lekcję. Musimy na nowo uzmysłowić sobie skandal podziału, aby nas zabolało, i aby się zmobilizować i w codzienności kształtować otwartą tożsamość – apelował bp Czaja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Barbara966
   09.05.2013 18:08
   "Skandal podziału" - tak wypowiada się duchowny, który jest reprezentantem kościoła łacińskiego, czyli rzymskokatolickiego, a który to kościół zmienił datę Wielkiej Nocy i rzadko kiedy wypada ona razem z żydowskim Świętem Paschy (pod pretekstem zmiany kalendarza)- czyli inaczej niż w Piśmie Św. Ten duchowny jest również udziałowcem przekrętu pod nazwą przymusowy celibat, tłumacząc to a jakże chęcią naśladowania Chrystusa, a który to przymus w moim mniemaniu jest źródłem wszelkiej rozpusty i rozprzestrzenienia się homoseksualizmu wśród duchowieństwa. Też inaczej niż czynił Pan Jezus. Przymus ten ma swoje źródło w moim odczuciu we wstręcie do kobiet. Czuję się oszukana przez kościół katolicki, który umie wymyślać piękne hasła typu "Otwórzcie Drzwi Chrystusowi", a sam postępuje obłudnie - casus kard. Keitha O'Brien, Maciela Degollado itp. Kiedy Wy panowie prałaci otworzycie drzwi Chrystusowi , przeprosicie za kłamstwo Wielkanocne oddacie honor prawosławnym , którym sam Jezus przyznał rację czyniąc każdego roku cud ognia w Kościele Zmartwychwstania? Wy nawet w nazwie tego kościoła czcicie kulturę śmierci. Jezus jest Światłością Kościoła i pokazuje to na oczach wielu w każdą Wielką Sobotę kościoła prawosławnego. Czy Kosciół katolicki jest gotów uderzyć się w piersi?
   Jezu tyś jest światłością mej duszy, daj kościołowi katolickiemu moc przyjąć miłość Twą !!!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół