Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biblioteka na znaczkach

W gliwickiej bibliotece przy ul. Plac Inwalidów 3 (obok rynku) otwarto ciekawą wystawę filatelistyczną.

Organizatorami wystawy „Świat bibliotek na znakach pocztowych, widokówkach i w grafice przedstawiony” są Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Polski Związek Filatelistów Oddział Gliwice. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów dr. Jerzego Dudy z Krakowa. – Okazją do zaprezentowania moich zbiorów jest X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Być może niewielu ludzi wie, że temat bibliotek, książek i czytelnictwa jest od dawna szeroko obecny na znaczkach i kartkach pocztowych – powiedział krakowski filatelista. Dodał, że ten temat ują go przed wielu laty i sam nie przypuszczał, w jak fascynujący świat kolekcjonerski wchodzi.

Na wystawie prezentowane są nie tylko znaczki, ale również znaki pocztowe, widokówki i małe formy graficzne. W sumie ponad 600 eksponatów, a to tylko część bogatej kolekcji Jerzego Dudy. – Przygotowując wystawę musiałem dokonać niezbędnej selekcji, inaczej pomieszczenie okazałoby się o wiele za małe, aby zaprezentować całość – powiedział kolekcjoner. Jak sam dodał, dział, którym się zajmuje, określa jako „bibliofilatelia”. – Neologizm pochodzi od dwóch słów: „biblioteka” i „filatelia”, czyli dawnego określenie filatelistyki. Tak szeroki temat pozwala koncentrować się nie tylko na bibliotekach i bibliotekarskie, ale na książce jako takiej i wszystkim, co wiąże się z tematem książki – wyjaśnia dr Duda. Jego marzeniem jest przygotowanie dużej filatelistycznej wystawy, poświęconej roli książki w rozwoju cywilizacji.

Pierwszy znaczek, na którym pojawił się temat biblioteki, ukazał się w Nowym Jorku w 1870 r. – Książki były dostarczane do domów klientów, ale warunkiem było uiszczenie opłaty właśnie za znaczek, który naklejali pracownicy nowojorskiej biblioteki. Tak to się zaczęło, potem wchodzimy w fascynujący świat historii bibliotek na znaczkach i kartkach pocztowych – zachęca Jerzy Duda.

Biblioteka na znaczkach   Ponad 600 eksponatów można zwiedzać do czerwca Ks. Waldemar Packner /GN Do najwcześniejszych wydań z tematyki bibliotek na znaczkach zalicza się znaczki hiszpańskie z 1916 roku, islandzkie z 1925 roku oraz fińskie z 1932 roku. – Ciekawy jest również znaczek z 1945 roku, który jeszcze przedstawia rumuńskiego króla Karola I na tle założonej przez siebie biblioteki w Bukareszcie. Wkrótce monarchia upadała, a Rumunia stała się krajem komunistycznym – opowiada krakowski kolekcjoner.

Jeśli chodzi o Polskę to jednym z pierwszych przedstawień bibliotek był znaczek z 1935 roku z widokiem Biblioteki Raczyńskich z Poznania.

Również amerykańska Biblioteka Kongresu (zaliczana do największych na świecie) doczekała się swojego znaczka, wydanego w 1982 roku. Także poczta watykańska ma swój biblioteczny temat na znaczkach. – W 1984 oraz 2009 roku poczta Watykanu wydała znaczki, przedstawiająca wnętrza Biblioteki Watykańskiej. Wcześniej, bo w 1975 roku, poczta Watykanu wydała serię znaczków z okazji 500-lecia istnienia tej biblioteki – mówi dr Jerzy Duda.

Wystawa czynna jest do czerwca w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Plac Inwalidów 3). Zwiedzanie w poniedziałki, środy i piątki od godz. 10 do 19, a we wtorki i czwartki od godz. 10 do 14. Grupy można zgłaszać telefonicznie (32) 231 97 54.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy