• facebook
 • rss
 • Akademia Młodych Odkrywców

  Ks. Waldemar Packner

  dodane 11.04.2013 21:00

  Projekt Akademii Młodych Odkrywców rodził się w głowie dyrektora szkoły Dariusza Przyłasa dwa lata.

  W wielu polskich miastach z powodzeniem funkcjonują dziecięce uniwersytety czy młodzieżowe akademie. W tego typu projektach chodzi o to, aby w ciekawy sposób zainteresować i zafascynować uczniów poszerzaniem wiedzy. Uczniowie traktowani są jak studenci – otrzymują indeksy, odbywają zaliczenia i piszą prace semestralne, a wykłady prowadzą pracownicy naukowi wyższych uczelni.

  Podczas inauguracji Akademii Młodych Odkrywców w Lublińcu 11 kwietnia indeksy otrzymało 141 uczniów Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców – od zerówki po uczniów liceum.

  Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, na trzech poziomach wiekowych, nazwanych odpowiednio Odkrywcami (od zerówki do drugiej klasy SP), Poszukiwaczami (klasy od III do V), oraz Ekspertami (klasy szóste, gimnazjum i liceum). Wykłady i warsztaty odbywać się będą z prawie wszystkich przedmiotów akademickich – od geografii, fizyki, biologii, poprzez medycynę, astronomię, matematykę, a na prawie skończywszy.

  Motorem inicjatywy była Aleksandra Wawroś, doktor fizyki i nauczyciel w lublinieckim Zespole Szkół. – Od lat prowadzę w szkole warsztaty z fizyki, których tematyka daleko wykracza poza program nauczania. Zauważyłam ogromne zainteresowanie uczniów, ich ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy mnie zadziwiała i jednocześnie mobilizowała, aby robić jeszcze więcej. Stąd Akademia Młodych Odkrywców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów – powiedziała dr A. Wawroś.

  Dziekanem Akademii Młodych Odkrywców został dr Andrzej Boczarowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, a patronat honorowy objął prof. Zygmunt Bąk, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół