• facebook
 • rss
 • Wiosna z pisankami

  Klaudia Cwołek

  dodane 16.03.2013 16:13

  W Bytomiu 16 marca poznaliśmy zwycięzców konkursu Górnośląskie Kroszonki 2013.

  - W tym roku o wiele więcej osób niż w minionych latach brało udział w naszym konkursie, bo mieliśmy około 360 prac, w ubiegłym było około 240. Z roku na rok jest nas coraz więcej, cieszących się między innymi jajkami –  mówił Dominik Abłamowicz, dyrektor Muzeum Górnośląskiego, podkreślając wiosenny charakter spotkania. 

  Konkurs odbył się po raz 24., ale po raz pierwszy został zorganizowany samodzielnie przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Wcześniej kroszonkarze zanosili swoje prace do Muzeum w Gliwicach. Tak było również w ubiegłym roku, mimo, że gala konkursu odbyła się już w bytomskim muzeum.

  W tym roku uhonorowano 30 nagrodami 25 spośród ponad siedemdziesięciu uczestników, mieszkańców województwa śląskiego. Osoby startujące w konkursie do końca nie wiedziały, jakie są wyniki, dlatego też sala muzeum wypełniła się po brzegi zainteresowanych werdyktem jury. 

  Pierwsze nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali: Klaudia Swoboda (technika rytownicza), Teresa Drapała (kroszonki malowane woskiem), Jacek Czyżak (inne techniki tradycyjne) oraz Joachim Orłowski (techniki nowatorskie).

  Przyznano również wiele nagród specjalnych. Nasza redakcja wyróżniła prace Małgorzaty Drożdż z Górek Śląskich w kategorii prac wykonanych techniką rytowniczą (pani Małgorzata otrzymała też II nagrodę w kategorii malowania woskiem).

  –  Biorę udział w konkursie piąty albo szósty raz. Zachęciła mnie pani Małgosia Kozielska, kate Prace nagrodzone przez Biskupa Gliwickiego i Metropolitę Katowickiego   Prace nagrodzone przez Biskupa Gliwickiego i Metropolitę Katowickiego Klaudia Cwołek/GN chetka w Nędzy, która też kiedyś takie prace wykonywała dla Muzeum w Gliwicach – mówi Małgorzata Drożdż. Zdobienie jaj to jej tradycja rodzinna, kroszonki robi w domu, także w szkole prowadzi warsztaty dla dzieci. Z czasem zdobyła doświadczenie. – To nie jest tak, że kroszonki robi się tylko dla konkursu, bo u nas w domu od zawsze zdobiło się jajka w niedzielę wielkanocną. Babcia siadała przy piecu, my wokół i malowaliśmy jaja woskiem. Dlatego w tym roku druga nagroda jest dla mnie rzeczywiście satysfakcjonująca, bo to jest coś, co u nas było – podkreśla.

  Pokonkursową wystawę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przy ul. Korfantego 34 można zwiedzać do 14 kwietnia.

   

   

  Górnośląskie kroszonki 2013 – laureaci

  Technika rytownicza

  I nagroda – Klaudia Swoboda

  II nagroda – Szymon  Dylus i Leszek Jęczmyk (Nagroda Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów)

  III nagroda – Adrian Balcer, Adam Lasota i Joachim Orłowski

   

  Technika malowania woskiem

  I nagroda – Teresa Drapała

  II nagroda – Małgorzata Drożdż

  III nagroda – Izabella Terlecka-Synowiec (Nagroda Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów)

   

  Inne techniki tradycyjne

  I nagroda – Jacek Czyżak (Nagroda za debiut)

  III nagroda – Olga Paleczna

   

  Techniki nowatorskie

  I nagroda – Joachim Orłowski (Nagroda Prezydenta Miasta Bytomia i Nagroda Posła RP Jacka Brzezinki)

  II nagroda – Ewa Gawenda

  III nagroda – Aniela Jaworska.

   

  Nagrody specjalne otrzymali: Elżbieta Kamińska – nagrodę Wojewody Śląskiego, Katarzyna Gembalczyk – nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, Katarzyna Smółka – nagrodę Senatora RP Andrzeja Misiołka.

  Agnieszka Szołtysek została wyróżniona nagrodą Metropolity Katowickiego,  a Magdalena Kramarczyk – nagrodą Biskupa Gliwickiego.  

  Janina Kucharska – nagrodę za debiut otrzymała od Dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Joanna Urbanik – otrzymała nagrodę Życia Bytomskiego, Barbara Gawenda – nagrodę Firmy Armada Development, Beata Janus – nagrodę Ligi Kobiet Nieobojętnych, Małgorzata Drożdż – nagrodę Gościa Niedzielnego.

  Trzy nagrody za debiut Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów przyznano Anicie Mackiewicz, Augustowi Skrobolowi i Janinie Pawlus.

   

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół