• facebook
 • rss
 • Mozaika, której na imię rodzina

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 12.03.2013 16:10

  Znamy już wstępny program tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny.

  Tegorocznym hasłem, które jednoczy wszystkie wydarzenia, jest "Rodzina wiarygodna". Jest to nawiązanie do obchodzonego właśnie w Kościele Roku Wiary.

  Podczas szóstej edycji święta nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Będzie m.in bieg rodzinny w Chorzowie, Noc Kościołów, koncert "Bądź jak Jezus", Kiermasz Wydawców Katolickich czy Dyktando Rodzin. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zapowiedział na czas Metropolitalnego Święta Rodziny premierę "Serca" - spektaklu w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza na postawie książki Edmunda de Amicisa.

  W trakcie konferencji zapowiadającej MSR abp Wiktor Skworc, honorowy patron, przypomniał postać ks. Franciszka Blachnickiego. - Był wielkim patronem rodziny, założycielem Ruchu Światło-Życie, który w sposób integralny ujmował rodziny swoją opieką, tworząc gałąź Domowego Kościoła. Warto właśnie o tym powiedzieć. To była ta główna idea teologiczna: żeby każda rodzina była domowym Kościołem - przypomniał.

  Organizatorzy ogłosili, że do Święta dołączą w tym roku kolejne miasta - m.in. Jaworzno oraz regiony. Swoją gotowość zgłosili przedstawiciele województwa opolskiego. - Jestem przekonana, że całe południe zostanie ogarnięte wielkim świętowaniem. Rodzina to przede wszystkim radość. To ten czas, kiedy chcemy głośniej o tym powiedzieć - Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator święta i jednocześnie prezydent Zabrza.

  Metropolitalne Święto Rodziny rozpocznie się 18 maja. Z tej okazji w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zespół "Śląsk" zaprezentuje widowisko "Wesele na Górnym Śląsku". Ważnymi punktami na mapie świętowania będą również: pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, XXII Piekarskie Sympozjum Naukowe oraz marsze dla życia i rodziny.

  Lista lokalnych wydarzeń ciągle nie jest zamknięta. Każda instytucja i społeczność może dołączyć swoje pomysły. Wystarczy je opisać i zgłosić w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Zabrzu. - Każde, choćby najmniejsze, wydarzenie zostanie umieszczone na stronie internetowej święta. Niestety, plakat nie pomieści wszystkich imprez - wyjaśniła Dorota Szatters, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Zabrzu. - Tworzymy wspólnie mozaikę. Mozaikę, której na imię rodzina - powiedział abp. Skworc na zakończenie spotkania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół