• facebook
 • rss
 • Tarnogórskie podziemia

  mf/SMZT

  dodane 01.02.2013 18:37

  Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga są coraz bliżej wpisu na listę UNESCO. Czy tak się stanie, dowiemy się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

  Ministerstwo Kultury wyraziło swoją opinię i rekomendowało tarnogórskie podziemia do wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), którzy opiekują się wyrobiskami, starali się o to od kilku lat.

  Wstępne zgłoszenie już zostało wysłane przez resort kultury do paryskiej siedziby UNESCO. Choć formalny wniosek trafi tam dopiero pod koniec roku, to już teraz można mówić o ogromnym sukcesie, ponieważ o rekomendację taką co roku zabiega spora liczba zabytków.

  O tym, czy podziemia, a wraz z nimi Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, zostaną wpisane na prestiżową listę UNESCO dowiemy się w 2014 roku. SMZT widzi taką szansę, gdyż brytyjski ekspert UNESCO Barry Gamble, opracowujący na jego zlecenie część zapisów do wniosku, już dwukrotnie odwiedził w tej sprawie Tarnowskie Góry.

  Z atuty tutejszych zabytków techniki może zostać uznany m.in. niepowtarzalny system grawitacyjnego odwadniania podziemnych wyrobisk, jedna z pierwszych na kontynencie europejskim maszyna parowa wykorzystywana w kopalni już pod koniec XVIII wieku oraz jedna z najlepszych rewitalizacji terenów pogórniczych, jakim jest Park Miejski.

  Jeżeli wszystko pójdzie po myśli stowarzyszenia, to województwo śląskie będzie miało pierwszy w historii zabytkowy kompleks wpisany na listę UNESCO.  Prawdziwym ewenementem są już same starania o taki wpis, gdyż podjęło je małe stowarzyszenie, a nie miasto czy region.

  Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 7 lat znajdują się na liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebrnonośnych, który ciągnie się przez ponad 150 kilometrów.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół