• facebook
 • rss
 • "Innowacja roku 2012" dla Gliwic

  Ks. Waldemar Packner

  dodane 22.01.2013 15:33

  Wyróżnienie przyznawane jest w konkursie, któremu patronuje Wydział Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. Jury konkursowe doceniło twórców mostu towarzyszącego na podwoziu samochodowym o kryptonimie "Daglezja".

  Sprzęt ten może być wykorzystywany zarówno podczas działań wojskowych, jak też przy okazji akcji ratowniczych w trakcie klęsk żywiołowych.
  Najważniejszymi kryteriami przyznawania tego wyróżnienia jest innowacyjność produktu, nowatorstwo rozwiązania, jego użyteczność, potwierdzona badaniami jakość, bezpieczeństwo użytkownika oraz korzyści wynikające z jego wprowadzenia na rynek.

  „Daglezja” to nowoczesny most na podwoziu samochodowym MS-20. Przęsło mostu transportowane jest na mobilnym pojeździe transportowym. Podwozie oprócz funkcji transportowej ma możliwość położenia oraz zdjęcia przęsła z przeszkody terenowej. Most umożliwia szybkie pokonywanie naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych o szerokości do 20 m.

  Skonstruowany w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach sprzęt, zdobył niezwykle pozytywne opinie. 20-metrowy składany most towarzyszący na podwoziu samochodowym służyć będzie polskiej armii, choć zamówienia przyszły też z zagranicy (m.in. Afryki Północnej). Rozkładane przęsło pozwala na przejazd wszelkim pojazdom używanym w wojskach NATO.
  Jak na razie wyprodukowano dwa MS-20, jeden trafił do jednostki polskiego wojska we Wrocławiu, drugi dotrze niebawem do jednostki w Szczecinie. W ramach projektu Daglezja powstaje też dwukrotnie dłuższy most MS-40. Rozpoczęto też badania nad mostem gąsienicowym. Tym co wyróżnia produkt na rynku europejskim, jest fakt, iż spełnia on wszelkie standardy dopuszczające sprzęt do ruchu drogowego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół