• facebook
 • rss
 • Eucharystia o jedność chrześcijan

  Paweł Jurek

  dodane 20.01.2013 19:19

  Wierni trzech wyznań 20 stycznia modlili się w Gliwicach o jedność chrześcijan. Eucharystii w kościele św. Michała Archanioła przewodniczył bp Gerard Kusz.

  Z pozoru zwykła niedzielna Msza. Obecność prezbiterów kościołów ewangelickich budziła jednak zainteresowanie czy wręcz nawet małe zdziwienie. Tak w gliwickiej parafii św. Michała Archanioła było jednak nie po raz pierwszy. W tygodniu modlitw o jedność chrześcijan także tu nawoływano do dostrzegania podobieństw, a nie różnic między wyznaniami. W Eucharystii, oprócz katolików, uczestniczyli również, wraz ze swymi kapłanami, wierni Kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego. Prezbiterzy tych wyznań wygłosili Słowo Boże.

  – Czy jesteś uwolniony w Jezusie Chrystusie – takie pytanie już na początku swego rozważania postawił ks. Krzysztof Kłusek, proboszcz gliwickiej parafii ewangelicko-metodystycznej. – Tylko w spotkaniu z Jezusem Chrystusem możemy być wolni. Czy wiesz dokąd zmierzasz, czy masz cel, który został Ci pokazany z góry? Cel zawsze mamy mieć przed oczami. Chciałbym, abyśmy trwali w społeczności z Panem i mieli za cel Jezusa Chrystusa – mówił duchowny. Z kolei proboszcz gliwickiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Andrzej Wójcik w swym krótkim słowie życzył i apelował, abyśmy szukali między wyznaniami jedności i wspólnej siły. – Jest trudno w dzisiejszym świecie być chrześcijaninem, ale mamy przecież Chrystusa – podsumował.

  Na zakończenie Mszy św. swoją refleksją podzielił się także bp Gerard Kusz, który podkreślił, że rzecz jedności jest rzeczą daru Bożego. – Każdy dar Boży musi być wymodlony, a nawet odpokutowany. Wyznawcy Chrystusa powinni gromadzić się w Jego imię, wypraszać pokój i dobro. Pozostańmy w modlitwie i nadziei, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy jedno – mówił biskup pomocniczy diecezji gliwickiej. 

  W muzycznej oprawie Mszy uczestniczył chór z gliwickiej parafii ewangelicko-augsburskiej, gdzie także odprawiono ekumeniczne nabożeństwo.

  Modlitwy o jedność chrześcijan odbyły się w minionych dniach także w kaplicy kościoła ewangelicko-augsburskiego w Bytomiu oraz w kościele św. Józefa w Zabrzu.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół