• facebook
 • rss
 • Rzeźby Jerzego Fobera w Zabrzu

  mf/www.muzeum-miejskie-zabrze.pl

  dodane 16.01.2013 13:10

  „Kto ma oczy niech słucha” to tytuł wystawy i jednej z ostatnich rzeźb autora. Możemy ją zobaczyć razem z innymi w zabrzańskiej galerii.

  Rzeźby Jerzego Fobera w najbliższym czasie będzie można zobaczyć w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu „Café Silesia” (ul. 3 Maja 6). Wernisaż wystawy pt. „Kto ma oczy niech słucha” odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00. Tytuł wystawy to zarazem tytuł jednej z ostatnich (2009) rzeźb autora i zdanie oddające w pełni sens jego artystycznej działalności.

  – Artysta unikając dosłowności w swoich rzeźbiarskich kreacjach, pozostawia widzowi dużo interpretacyjnej swobody; zdaje się zapraszać go do doprecyzowania znaczeń, do wypełniania oglądanych dzieł (rzeźb) własnym przeżyciem i wrażliwością – uważa Jagoda Pawlas-Kos z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Wystawa będzie czynna do 3 marca. Natomiast 7 lutego Jerzy Fober będzie gościem „Spotkań czwartkowych w muzeum”. Początek o godz. 17.30 (wstęp wolny).

  Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, w pracowni profesora Stanisława Kulona, gdzie w 1984 roku otrzymał wyróżnienie za pracę dyplomową „Złożenie do grobu”.

  W 1982 roku, jeszcze na studiach, wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył grupę artystyczną „...kim jesteś”.

  Od 1986 roku zajmuje się dydaktyką artystyczną. Obecnie kieruje Katedrą Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2011 prowadził pracownię rzeźby na kierunku Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku pracuje także na Wydziale Rzeźby Akademii Umeni w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja).


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół