• facebook
 • rss
 • Koniec remontu zabytkowego basenu w Zabrzu

  Ks. Waldemar Packner

  dodane 20.11.2012 16:21

  Miejski Zakład Kąpielowy, który został wybudowany w 1929 roku, to jeden z najstarszych basenów na Górnym Śląsku. Właśnie zakończyła się gruntowna modernizacja obiektu, która trwała od września zeszłego roku.

  - Główne prace objęły termomodernizację budynku. Klinkierowe cegły zostały oczyszczone, a ocieplenie założyliśmy od wewnątrz, tak, żeby nie naruszyć ciekawej fasady starego budynku. Oprócz tego remont przeszedł przeszklony dach, okna można teraz otwierać automatycznie, a na dachu zostały zamontowane solary, dzięki czemu zaoszczędzimy na rachunkach za energię – powiedziała Agnieszka Bober, dyrektorka Miejskiego Zakładu Kąpielowego.

  W ostatnich latach wymieniona została też niecka basenowa i choć basen został gruntownie odnowiony, to nie stracił przy tym klimatu architektury śląskiej moderny. Wybudowany 85 lat temu Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu o połowę zmniejszy zużycie ciepła.

  Modernistyczny Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu powstał w 1927 roku i przez lata był ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców miasta, którzy mogli korzystać z basenu wraz z całą – wówczas atrakcyjną i nowoczesną - infrastrukturą. Po II wojnie światowej basen był wykorzystywany m.in. dla celów sportowych -  trenowali tu pływacy Górnika Zabrze.

  W czasach nowoczesnych aquaparków Miejski Zakład Kąpielowy ma niepowtarzalny klimat, którego nie zaoferuje żaden współczesny basen. A przy tym czysto i ciepło – temperatura wody wynosi 28 st. C, a powietrza 30. 
  Prace kosztowały 8,8 mln zł, z czego 5 mln zł to dofinansowanie unijne. Po Filharmonii Zabrzańskiej, Teatrze Nowym, Domu Muzyki i Tańca to kolejny zabrzański obiekt, który przeszedł gruntowną modernizację.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół