• facebook
 • rss
 • Czas duchowej amnestii

  kc

  dodane 13.11.2012 22:41

  W 10 kościołach diecezji w Roku Wiary można codziennie uzyskać odpust zupełny.

  Biskup ordynariusz Jan Kopiec wydał dekret o odpustach zupełnych na Rok Wiary w diecezji gliwickiej. Ma on być odczytany na wszystkich Mszach św. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w niedzielę 25 listopada.

  Wymienione są w nim kościoły, przy nawiedzeniu których można taki odpust uzyskać. Są to: katedra śś Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, bazylika Matki Bożej Pokornej w Rudach, sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Lubecku, kościół śś Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, kościół  Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, kościół św. Anny w Zabrzu, kościół św. Mikołaja w Lublińcu, kościół św. Mikołaja w Pyskowicach, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie i kościół św. Katarzyny w Toszku.

  Żeby uzyskać odpust w tych miejscach należy wziąć udział w nabożeństwie lub modlić się, medytować, kończąc odmówieniem „Ojcze nasz” i „Wyznaniem Wiary”, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych.

  Ponadto wyznaczonych zostało pięć dni, w których odpust zupełny będzie można uzyskać we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji, pod warunkiem uczestnictwa w uroczystej Eucharystii lub Liturgii Godzin, dodając odmówienie „Wyznania Wiary”.  Dniami tymi są:

  8 grudnia 2012 r. - uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

  13 stycznia 2013 r. - święto Chrztu Pańskiego

  29 czerwca 2013 r. - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

  14 września 2013 r. - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

  24 listopada 2013 r. – uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, zakończenie Roku Wiary.

  Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłych jest całkowite oderwanie od każdego grzechu, także powszedniego, spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. 

  Pełny tekst dekretu, gdzie określone zostały także inne okoliczności odpustu, ma być wywieszony w gablotach parafialnych. Można go też pobrać poniżej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół