• facebook
 • rss
 • Remont na ukończeniu

  Klaudia Cwołek/www.parafia-rokitnica.pl

  dodane 09.11.2012 13:30

  Na 100-lecie remont kościoła w Zabrzu-Rokitnicy będzie gotowy.

  Parafia w Rokitnicy obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia swojego kościoła. Jest to czas ogromnej mobilizacji całej wspólnoty, bo oprócz przygotowań duchowych, w kościele przeprowadzony został generalny remont, który już jest na ukończeniu.  Prace rozpoczęły się w maju.  

  – Naszym założeniem było nawiązanie do lat przedwojennych, do początków kościoła. Wtedy obelkowanie stropu było ciemne, a środki wypełnione wzorami. Nie udało nam się ustalić, jakie to były ornamenty, bo nie mamy zachowanych takich projektów, a na zdjęciach, które pozostały, są na tyle niewyraźne, że trudno było je odtworzyć. Wtedy zaprojektowano je na nowo – mówi ks. proboszcz Zygfryd Sordon. Założeniem było też wyciszenie barw kościoła i nadanie mu ciepłych kolorów. Przy okazji zrobiono izolację poziomą, żeby zabezpieczyć ściany przed wilgocią. – W przyszłym tygodniu kończymy, będzie odbiór – informuje ks. Zygfryd Sordon.

  Remont pochłonął ponad 717 tys. zł. Połowę pokryje dotacja z Urzędu Miasta Zabrze, bo kościół wpisany jest w rejestr zabytków, o resztę parafia stara się we własnym zakresie. Malowanie przeprowadziła firma Piotra Halfara z Turzy Śląskiej.

  Wcześniej, w czerwcu, na odpust Najświętszego Serca Pana Jezusa, bp gliwicki Jan Kopiec poświęcił nowy ołtarz z rzeźbą Ostatniej Wieczerzy i ambonkę. Był to dar parafian z okazji 25-lecia kapłaństwa proboszcza.

  Na jubileusz został przygotowany specjalny przewodnik, w którym zamieszczono krótką historię Rokitnicy, budowy kościoła i powstania parafii (sam moment poświecenia został odnaleziony w starych gazetach z 1913 roku) oraz opis wystroju świątyni.  Wyprodukowane zostały też okolicznościowe świece i filiżanki.

  Główna uroczystość jubileuszowa odbędzie się 18 listopada o 11.00. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec, który był kiedyś wikarym w tej parafii. O 16.00 odbędzie się koncert. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej i  ks. Paweł Sobierajski – tenor, dyrygować będzie Sławomir Chrzanowski. W programie muzyka sakralna Bacha, Haendla, Gounoda, Albinoniego i innych. Wstęp jest wolny.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół